130 let
Žena při nákupu v Itálii.

Žena při nákupu v Itálii. | foto: Reuters

Nová aplikace pomůže vyhnout se frontám a davům

Věda
  •   5:23
PRAHA - Naplánovat si bezpečnější cestu na nákup či na úřad v době zvláštních opatření kvůli koronaviru má umožnit nová aplikace. Vzniká na Fakultě elektrotechnické ČVUT a výzkumníci v projektu FreMEn contra COVID žádají „laiky“ o pomoc s její přípravou. Za ČVUT to v dnešní tiskové zprávě uvedla Andrea Vondráková.

Vědci vycházejí z předpokladu, že jednou z hlavních příčin šíření viru je koncentrace lidí na veřejných místech. Chtějí naprogramovat algoritmus, který vytvoří časoprostorovou mapu rizika v určitých oblastech. Využijí přitom umělou inteligenci FreMEn, která na základě dat předpoví, kde bude v určitou hodinu hodně lidí nebo fronty. Aplikace tak pomůže naplánovat běžné pochůzky tak, aby při nich její uživatelé potkali co nejméně lidí.

Omezení doby pro nákupy seniorů je na venkově neproveditelné. Starší lidé mají své zvyky, tvrdí družstvo

Spoluautor projektu Tomáš Krajník uvedl, že cílí na prevenci a osobní zodpovědnost lidí v době zvláštních opatření kvůli koronaviru, zároveň však nemá narušit jejich soukromí. Zdůraznil, že pokročilá umělá inteligence modeluje lidské chování na základě anonymních dat. A právě data nyní výzkumníci potřebují.

Žádají tedy, aby do pilotní aplikace FreMEn Explorer lidé zaznamenali tři požadované údaje o koncentraci osob v určitém čase v různých lokalitách. Umělá inteligence tak bude mít z čeho se učit a vědci naprogramují konečnou verzi aplikace, kterou poskytnou zdarma.

Projekt se opírá o poznatky laboratoře chronorobotiky Centra umělé inteligence na katedře počítačů Fakulty elektrotechnické. Chronorobotika je odvětví robotiky zaměřené na pochopení struktury času a umělou inteligenci. To roboty činí schopné předpovídat chování lidí v dlouhých časových horizontech.

Autor: ČTK