Největší update dostaly základní AirPods, tentokráte s pořadovým číslem „4“. Nově si totiž můžete vybrat variantu s funkcí aktivního potlačení okolního hluku, což u sluchátek bez mechanické izolace zvukovodů (silikonových nástavců) není úplně běžné. Nelze očekávat, že by míra ticha dosahovala úrovně modelů s ucpávkami.
Pokud však můžeme usoudit podle konkurenčního modelu stejné konstrukce (na který je zatím embargo, a proto jej nemůžeme jmenovat), potlačení hluku by mohlo být příjemné v kanceláři, na tišších městských ulicích a třeba v obchodech, ale na rušené silnici nebo v metru či autobusu nebude ANC na ticho příjemné pro poslech stačit. Ale nechme se překvapit, otestujeme je co nejdříve.
Potlačení okolního hluku dostane i adaptivní režim, takže se umí sám rozhodnout, jak moc hluk z okolí tlumit. Příjemná je funkce, při které přeruší reprodukci hudby a zapne transparentní režim pro příposlech z okolí ve chvíli, kdy promluvíte – takže když se zastavíte u stánku s pečivem, může konverzace proběhnout, aniž byste museli cokoli zastavovat nebo přepínat. Nutno podotknout, že všechny tyto funkce již někteří konkurenti mají (například Sony WF-1000XM5).
Další vylepšení se má týkat tvaru. Apple pomocí 3D fotogrametrie analyzoval tvar tisíců uší a optimalizoval tvar sluchátek tak, aby co nejpříjemnější seděl co největšímu počtu lidí. Na „stopce“ vedoucí od ucha jsou mechanická tlačítka pro lepší odezvu při ovládání na cestě, díky pohybovým čidlům reaguje asistentka Siri i na pokývání nebo zavrtění hlavou.
Nabíjecí pouzdro konečně dostalo USB-C port, a tak můžete pro nabíjení použít stejný kabel, jako pro iPhone nebo iPad. Nechybí ani možnost bezdrátového nabíjení standardu Qi.
Přepracované byly i reproduktory, sluchátka by tak měla mít i vylepšený zvuk. Podepíše se na něm i větší výkon H2 čipu pro zpracování zvukového signálu. S vhodnými streamovacími službami si budete moci poslechnout i mixy s prostorovým zvukem.
Na trh sluchátka půjdou 20. září. Verze bez ANC vyjde na 3 690 Kč, verze s ANC na 4 990 Kč.
AirPods Pro 2
Nová generace AirPods Pro 2 dostala zejména nové funkce pro zdraví. Podle cupertinského gigantu žije s významným poškozením sluchu zhruba 1,5 miliardy lidí, z nichž mnoho se k vyšetření lékařem a profesionálním audiologickým pomůckám vůbec nedostane.
Na podzim přijde softwarový update, díky kterému si audiologické vyšetření s klinicky ověřenou přesností nově budete moci udělat sami. Stačí si strčit AirPods Pro do uší a postupovat podle pokynů v aplikaci. Výsledkem bude křivka citlivosti uší na různé frekvence.
Tato naměřená data sluchátka také využijí ke zpracování signálu vašim uším na míru, a mají tak fungovat i jako audiologické pomůcky – naslouchátka. Jak pro poslech okolí, pak pro poslech hudby a filmů přes bluetooth. Potřeba bude zařízení s iOS 18.
Je fér zmínit, že měření kvality sluchu a přizpůsobení zvuku naměřeným hodnotám již některá konkurence má, například Beyerdynamic se systémem MOSAYC nebo sluchátka Nura a Denon PerL. Možnost využít je jako naslouchátka ovšem nemají.
Další zajímavou funkcí je „ochrana sluchu“. Sluchátka by podle tvrzení firmy měla mít vestavěné mikrofony a výkonný H2 čip umět využít tak, že bude aktivně potlačovat zvuky v okolí, abyste vše dobře slyšeli, ale pouze se zdravou úrovní hluku. Teoreticky by tak mohla dělat něco podobného jako pasivní špunty Sound Protex od Sennheiseru. Prakticky uvidíme při testu.
Sluchátka vyjdou na 6 790 Kč.
AirPods Max
Airpods Pro Max dostala spíše kosmetický upgrade. Jednak v podobě nových barev, zejména fialové a oranžové.
A také novým konektorem pro nabíjení. Odcházející Lightning byl i zde nahrazen standardním USB-C rozhraním.
Stejná zůstala cena, tedy 14 490 Kč. V prodeji budou od 20. září.