Pondělí 2. prosince 2024, svátek má Blanka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Věda

Nové viry se často vyvíjejí ve zvířatech

Virus přenáší komár Aedes Aegypti. foto: Reuters

Doporučujeme
Každý rok objevují vědci v průměru dva nové původce nakažlivých nemocí, které napadají člověka. Mnohé lidem moc nevadí. Z jiných se však vyklube něco podobného nynějšímu viru zika.
  6:06

Většina z nových původců nemocí se nejdříve vyvíjí ve zvířatech, pak teprve přeskočí na člověka, konstatuje Mark Woolhouse, profesor univerzity v Edinburghu a světově uznávaný expert na nakažlivé choroby. Některé mikroorganismy nejsou pro člověka nebezpečné anebo se to lékaři o nich ani nedozvědí. Jiné nebezpečné jsou, ale naštěstí se samy vytratí. A s dalšími musíme žít.

Virus zika byl poprvé zjištěn už v roce 1947 v africké Ugandě v pralese zvaném Zika. Dlouho se pak vyskytoval jen v tropické Africe. Nakazit se jím mohly opice a v nich pravděpodobně přežíval. Mít nějakého nedobrovolného „hostitele“ je totiž nezbytné. Žádný virus se nemůže jen tak sám rozmnožovat. Potřebuje nejdříve napadnout buňky nějakého živočicha. Vnikne do nich a teprve v nich se množí.

Nové viry

Kvůli šířícímu se viru zika vyhlásila Světová zdravotnická organizace celosvětový stav nouze, což je výzva k usilovnému hledání léku proti němu. Zatím je o něm známo, že jej přenášejí komáři rodu Aedes, zejména druhy Aedes aegypti a Aedes albopictus, a že pravděpodobně přežívá a mutuje v opicích.

Kdyby neměl hostitele, vyhynul by. V hostiteli se virus také vyvíjí a mutuje. A to se stalo i s virem zika: ještě donedávna lidé, kteří se jím nakazili, měli jen mírnou horečku, vyrážky, zánět spojivek a bolely je klouby. Virus se postupně rozšířil do jihovýchodní Asie a loni dorazil do Latinské Ameriky. Ať už v tamních opicích, nebo přímo v nakažených lidech pak zmutoval do nebezpečné podoby – zřejmě způsobuje zdravotní postižení novorozenců zvané mikrocefalie, při němž se vyvíjejícímu se plodu předčasně zastaví růst mozku. Dospělým pravděpodobně dokáže vyvolat Guillainův-Barrého syndrom či podobnou neurologickou a imunitní poruchu. Guillainů v Barrého syndrom je vzácné onemocnění způsobené infekcí, které může vést k ochrnutí končetin, plicnímu selhání i k úmrtí.

Před 40 lety existovalo podezření, že několik jeho případů způsobila špatná vakcína proti chřipce. Virus zika se začal rychle šířit prostřednictvím komárů, kteří jej přenášejí. Popsán je jen jeden případ přenosu nákazy přímo z člověka na člověka. Stal se v americkém státě Colorado. Jeden biolog z tamní univerzity se v roce 2009 nakazil viremzika při výzkumu komárů v Senegalu. Ještě než se na něm nemoc projevila, vrátil se domů a nakazil manželku. Věrohodným vysvětlením je, že se tak stalo při pohlavním styku. Kvůli tomuto případu vyhlásila Světová zdravotnická organizace virus za sexuálně přenosný, nicméně další důkazy pro to zatím nejsou. Vědci budou muset virus teprve dobře poznat, aby byli schopni proti němu vůbec hledat nějaký lék či preventivní očkování.

Zmizelý Chapare

Zika není jediným virem, který lidi ohrožuje a o němž toho mnoho nevíme. Jiným příkladem je virus Chapare. Vynořil se v roce 2003 ve stejnojmenné bolivijské provincii, napadl několik zemědělců, z nichž jeden zemřel. Infekce se projevovala horečkou, pak se přidaly svalové křeče, vyměšování krve. Vědci odhadují, že se virus vyvinul v těle některého hlodavce, ale nikdy se to nepodařilo potvrdit. Virus se od té doby neobjevil, snad vymizel.

Šíření viru zika svědčí vyšší teploty, zjistili vědci

Oproti tomu zmizet stále nechce virus horečky ebola. Jímzpůsobená nemoc má děsivý průběh, pacient krvácí ze všech tělních otvorů, což je způsobeno tím, že virus poškodí stěny krevních cév. Poprvé se objevil v roce 1976 v dnešní Demokratické republice Kongo a dostal jméno podle řeky, která tudy protéká. Zdá se, že přežívá v tělech kaloňů a možná i jiných živočichů. Jednou za čas se vAfrice objeví a nakazí lidi. Zabije vždy 50 až 90 procent infikovaných. Jeho poslední epidemie snad právě v tropické Africe končí, celkem si vyžádala přes šest tisíc lidských životů. Dodnes není jasné, ve kterém zvířeti našla ebola svého hostitele, v podezření jsou kaloni, v nichž virus zřejmě žije, aniž by je nakazil.

Plicní viry cestují po světě

V tělech drobných šelem cibetek se zase vyvinula infekce známá jako SARS, tedy syndrom náhlého selhání dýchání. Mezi listopadem 2002 a červencem 2003 se rozšířila z Číny do 37 zemí světa včetně Kanady, USA a Evropy. Celkem se nakazilo osm tisíc osob, osm set z nich zemřelo. Rozšíření nemoci pomohla letecká doprava – někteří nakažení stačili odcestovat na jiný kontinent dříve, než se u nich projevily příznaky. Nákazu přenášeli na jiné lidi kapénkovou infekcí.

Obdobný, ovšem mladší virus se nazývá MERS. Objeven byl v roce 2012 v Saúdské Arábii a jeho hostitelem jsou velbloudi a možná i netopýři. Postihuje plíce a také ledviny, není proti němu zatím lék a pro polovinu nakažených osob je smrtelný. Podle dosavadních znalostí se poté, co se z velblouda přenese na člověka, šíří už přímo mezi lidmi. Loni se virus dostal z Blízkého východu do Jižní Koreje, kam jej zanesl zřejmě turista. Následnou epidemii nepřežilovKoreji 36 lidí, celkově se ve světě počet obětí odhaduje na šest set. V minulých dnech byl tento virus zjištěn v Thajsku u člověka, který přicestoval z Ománu. Je zřejmé, že tato nemoc, proti níž stále není lék, se zatím nevytratila.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!