Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový druh chameleona objeven v tlamě hada

Věda

  19:47
YORK - Náhoda pomohla britskému přírodovědci Andrewovi Marshallovi k objevu nového druhu chameleona, který obývá prales ve východoafrické Tanzanii. Vědec narazil na hada, který zrovna polykal jedince dosud neznámého druhu.

Kinyongia magombeare, chameleon z Magombery foto: Andrew Marshall/African Journal of Herpetology.

Pro plaza byla ale zřejmě kořist příliš velká, proto ji nakonec vyvrhl, ovšem už mrtvou. Marshall, který pracuje v oddělení životního prostředí na Yorské univerzitě a v pralese Magombera provádí výzkum primátů, měl ale štěstí - krátce nato objevil dalšího představitele druhu, a to živého.

Vědci porovnali exemplář s dalšími druhy obývajícími oblast a nakonec ho pojmenovali Kinyongia magombeare (chameleon z Magombery). O objevu informovali v časopise African Journal of Herpetology.

Budoucnost druhu závisí na osudu pralesa
"Objevit nový druh je vzácná událost, a proto být zapojen do identifikace a pojmenování tohoto živočicha je velmi vzrušující," prohlásil Marshall.

"Jednotlivé druhy chameleonů mají tendenci se koncentrovat v malých oblastech. A prostředí, na němž je tento nový druh závislý, tedy prales Magombera, je bohužel ohrožené. Věřím však, že tento objev podpoří úsilí o poskytnutí větší ochrany jak této, tak i dalším podobným oblastem," zdůraznil biolog.

Marshall řídí výzkumný projekt, jehož úkolem je analyzovat změny v tomto pralese, který nejen poskytuje obživu místním obyvatelům, ale je i domovem velkého množství divokých druhů. Mezi nimi jsou například ohrožené opice guerézy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!