Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový Erasmus+ nabídne záruky na studentské půjčky

Věda

  14:00
ŠTRASBURK - Až pět milionů studentů by mělo využít v příštích sedmi letech nového evropského programu na podporu studia v zahraničí Erasmus+, který bude mít rozpočet 14,7 miliardy eur (400 miliard korun). Program by měl nově nabídnout i záruky na půjčky na magisterská studia v zahraničí. Na úvod plenárního zasedání Evropského parlamentu v Štrasburku to v pondělí prohlásila německá poslankyně Doris Packová, která za parlament vyjednávala o nové podobě programu.
Student, peníze, ilustrační foto

Student, peníze, ilustrační foto foto: Shutterstock

Erasmus+ bude od ledna 2014 zahrnovat nejen dosavadní program studentských výměn Erasmus, ale i další vzdělávací programy jako Leonardo da Vinci, Comenius a Grundtvig. Týká se mladých Evropanů ve věku 13 až 30 let, kteří mohou Erasmu+ využít k podpoře svého studia i vyučení v Evropě. Nově bude program podporovat i studia sportovců v jiných zemích.

ČTĚTE TAKÉ:

Schválení podoby Erasmu+ a jeho financování umožnila dohoda o víceletém finančním rámci pro léta 2014 až 2020, který by měli v úterý europoslanci odhlasovat. Po schválení tohoto víceletého rozpočtu bude plénum do čtvrtka debatovat a hlasovat o jeho jednotlivých položkách od zmíněného Erasmu+ po společnou zemědělskou politiku a fondy politiky soudržnosti.

Pro miliony mladých

Podle Packové v příštích sedmi letech budou moci Erasmu+ využít čtyři až pět milionů mladých lidí. Výsledná částka 14,7 miliard eur je vyšší než v minulém víceletém rozpočtu i o 200 milionů eur vyšší než předpokládal návrh Evropské komise. Česká poslankyně Olga Sehnalová označila výslednou podobu a financování této "evropské vlajkové lodi" za "dobrou zprávu pro mladé lidi v Evropě".

Studentka (ilustrační foto)

Programu se účastní 33 států - 28 členských zemí EU a Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Švýcarsko a Turecko. Novinkou je vedle účasti sportovců i možnost záruky na půjčku na magisterská studia v zahraničí. Tato záruka by se měla vztahovat až na půjčku 12.000 eur (326.000 korun) u ročního studia a 18.000 eur u dvouletého magisterského studia v zahraničí.

Podle posledních údajů Evropské komise z letošního července využilo grantů z Erasmu od roku 1987 do konce školního roku 2011/2012 přes tři miliony studentů či účastníků pracovních stáží. Od roku 2000 studovalo v rámci Erasmu jinde v Evropě celkem 56.151 Čechů. V České republice studovalo za tuto dobu 34.709 studentů z jiných evropských států. Průměrně dostávali studenti z tohoto programu měsíčně 252 eur, které mají pokrýt část nákladů na studium v cizině.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat