Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Nový přístroj odhalí metanol i v uzavřené láhvi

Whisky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Whisky (ilustrační foto) | foto: Lidovky.cz

OSTRAVA Moravskoslezská policie má k dispozici přístroj, který dokáže odhalit smrtící metanol i v uzavřených lahvích. Slibuje si od něj především urychlení kontrol.

Přístroj je mobilní a lze jej použít i při kontrolních akcích. Novinářům to dnes řekl ředitel krajské policejní správy Tomáš Tuhý.

Přístroj, tzv. Rammanův spektrometr, policie pořídila především v souvislosti s metanolovou kauzou, která si od podzimu vyžádala čtyři desítky lidských životů. Jen v Moravskoslezském kraji už po otravách závadným alkoholem zemřelo 23 lidí.

Metanolová aféra

Metanolová aféra vypukla loni na začátku září. Kvůli otrávenému alkoholu bylo podle náměstka zlínského krajského policejního ředitele Jindřicha Kučery ke konci loňského roku potvrzeno už 39 úmrtí. Poškozených, tedy lidí, kteří požili otrávený alkohol, je víc než 120.

Při rozkrývání alkoholové mafie a hledání závadných výrobků moravskoslezští experti v kriminalistických laboratořích provedli více než 7500 rozborů zajištěných vzorků. Testování jim zabralo 46 dnů. "S pomocí nového přístroje bychom vše zvládli už za 30 dnů. Navíc je tato technologie mnohem spolehlivější a nevyžaduje další kontrolní rozbory," uved Tuhý.

V souvislosti s kauzou metanol už policisté v Moravskoslezském kraji obvinili 39 lidí, z toho šest žen. Třem ze stíhaných hrozí výjimečné tresty za úmyslné obecné ohrožení. Dalších šest je obviněno z obecného ohrožení z nedbalosti. Další lidé, celkem jich je sedm desítek, jsou kvůli otravám závadným alkoholem stíhány v dalších regionech.

PODÍVEJTE SE:

V Moravskoslezském kraji si 39 stíhaných lidí vyslechlo obvinění z 53 zločinů. Některé osoby jsou stíhány pro několik trestných činů. Celkem 15 obvinění padlo za porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží. Osmnáct lidí je stíháno kvůli ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty. Šest z nich tento zločin spáchalo úmyslně. Ve výčtu se také objevuje podílnictví, nadržování a neoprávněné podnikání.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!