Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový software pro iPhone přináší 100 vylepšení

Věda

  6:00
Společnost Apple oznámila novou verzi firmware pro iPhone, který řeší mnoho nedostatků tohoto telefonu a přináší několik nových funkcí. Software s označením OS 3.0 si budou moci majitelé první a druhé verze iPhonu nahrát zdarma během léta. Pro iPod Touch bude tento upgrade stát 9,95 dolarů (200 Kč).

iPhone OS 3.0 Software. foto: AppleReprofoto

iPhone bývá často ze strany svých odpůrců terčem výsměchu kvůli chybějící podpoře multimediálních zpráv, kterou dnes najdeme i u těch nejlevnějších mobilů. To se již brzy stane minulostí, neboť jednou z hlavních inovací OS 3.0 bude možnost posílání MMS včetně obrázků, zvukových záznamů (nová funkce diktafon), kontaktů či informací o geografické poloze. Spolu s podporou MMS byl vylepšen i editor SMS zpráv, který umožní lepší správu textovek. Ty bude nově možné spolu s e-maily číst a psát ve vodorovném režimu obrazovky.Spousta uživatelů jistě také uvítá funkci Copy & Paste, tedy kopírování a vkládání textu, jež bude dostupné napříč různými aplikacemi. Další podstatné inovace se dočkalo Bluetooth, pomocí kterého půjdou přenášet vybrané soubory a poslouchat hudbu v bezdrátových sluchátkách (A2DP).

V novém softwaru přibyla dále funkce Spotlite, jehož prostřednictvím bude možné z hlaví obrazovky snadno vyhledávat různé položky telefonu (kontakty, hudba, poznámky, zprávy apod.) či samotné aplikace.

Za zmínku stojí rovněž Apple Push notification. Tato služba v praxi fungovat tak, že existuje server, s nímž mohou být propojeny různé komunikační programy třetích stran (např. IM klient), a pokud uživateli na ně přijde zpráva, zobrazí se mu na domovské stránce zvukové, textové či obrazové upozornění.

S oznámením OS 3.0 bylo také uvolněno nové vývojové prostředí (SDK), které umožní například vzájemnou spolupráci s Google Maps či vlastními mapami, což signalizuje, že by se brzy mohly objevit plnohodnotné navigační aplikace třetích stran. V rámci jednotlivých programů bude rovněž dovoleno realizovat platby (např. dokoupení elektronických knih apod.), přistupovat do hudební knihovny iPod či ovládat připojené příslušenství.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Testujeme: Jak vybrat správné čočky pro astigmatismus?
Testujeme: Jak vybrat správné čočky pro astigmatismus?

Nosíte čočky a máte astigmatismus očí? Víte, kde nakoupit ty správné, které vám rozhodně nebudou dráždit oči? Redakce testovala za vás! Chcete...