Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový software pro iPhone přináší 100 vylepšení

Věda

  6:00
Společnost Apple oznámila novou verzi firmware pro iPhone, který řeší mnoho nedostatků tohoto telefonu a přináší několik nových funkcí. Software s označením OS 3.0 si budou moci majitelé první a druhé verze iPhonu nahrát zdarma během léta. Pro iPod Touch bude tento upgrade stát 9,95 dolarů (200 Kč).

iPhone OS 3.0 Software. foto: AppleReprofoto

iPhone bývá často ze strany svých odpůrců terčem výsměchu kvůli chybějící podpoře multimediálních zpráv, kterou dnes najdeme i u těch nejlevnějších mobilů. To se již brzy stane minulostí, neboť jednou z hlavních inovací OS 3.0 bude možnost posílání MMS včetně obrázků, zvukových záznamů (nová funkce diktafon), kontaktů či informací o geografické poloze. Spolu s podporou MMS byl vylepšen i editor SMS zpráv, který umožní lepší správu textovek. Ty bude nově možné spolu s e-maily číst a psát ve vodorovném režimu obrazovky.Spousta uživatelů jistě také uvítá funkci Copy & Paste, tedy kopírování a vkládání textu, jež bude dostupné napříč různými aplikacemi. Další podstatné inovace se dočkalo Bluetooth, pomocí kterého půjdou přenášet vybrané soubory a poslouchat hudbu v bezdrátových sluchátkách (A2DP).

V novém softwaru přibyla dále funkce Spotlite, jehož prostřednictvím bude možné z hlaví obrazovky snadno vyhledávat různé položky telefonu (kontakty, hudba, poznámky, zprávy apod.) či samotné aplikace.

Za zmínku stojí rovněž Apple Push notification. Tato služba v praxi fungovat tak, že existuje server, s nímž mohou být propojeny různé komunikační programy třetích stran (např. IM klient), a pokud uživateli na ně přijde zpráva, zobrazí se mu na domovské stránce zvukové, textové či obrazové upozornění.

S oznámením OS 3.0 bylo také uvolněno nové vývojové prostředí (SDK), které umožní například vzájemnou spolupráci s Google Maps či vlastními mapami, což signalizuje, že by se brzy mohly objevit plnohodnotné navigační aplikace třetích stran. V rámci jednotlivých programů bude rovněž dovoleno realizovat platby (např. dokoupení elektronických knih apod.), přistupovat do hudební knihovny iPod či ovládat připojené příslušenství.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...