Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový výzkum zpochybňuje kolektivní imunitu. Nejméně protilátek na covid-19 zjistil u mladých lidí

Covid 19

  15:17
Praha/Šanghaj - Zhruba třetina osob uzdravených z nemoci covid-19 může mít příliš málo protilátek, takže se mohou nakazit i podruhé a nemoc znovu šířit. To by ovšem znamenalo, že princip kolektivní imunity, která by měla zastavit postup epidemie, nemusí v případě nového koronaviru fungovat.

ilustrační snímek foto:  Dan Materna, MAFRA

Znepokojivou informaci přinesl výzkum vědců z univerzity Fu-tan v čínské Šanghaji, který vedl profesor Chuang Ťing-che.

„Naše poznatky jsou klinickým pozorováním z frontové linie. K vytvoření závěrů budou zapotřebí i data z jiných částí světa,“ zdůraznil profesor Chuang Ťing-che pro hongkongský list South China Morning Post.

Pokrok v Evropě je křehký, varuje WHO. Rušení opatření proti koronaviru musí Evropa zvážit

Studie byla předběžně zveřejněna v databázi Medrxiv, zatím však nebyla odborně recenzována.

Zprávy o lidech, kteří se uzdravili z nemoci covid-19 a poté, třeba i po několika týdnech, se nakazili znovu, už přišly z Číny dříve. Nebylo však vždy zcela jasné, jestli jejich uzdravení bylo dostatečně prokázáno, protože vnější příznaky tohoto onemocnění se vytrácejí v době, kdy viry ještě v těle kolují.

Z Japonska rovněž přišly zprávy o dvou uzdravených pacientech, u nichž lékaři po dvou testech uznali, že se v jejich organismu viry nevyskytují. Avšak oba byli později opět testováni jako pozitivní na přítomnost nového koronaviru. To mohlo znamenat, že se buď opravdu opět nakazili, anebo mohly být některé výsledky laboratorních testů nesprávné.

Nejméně protilátek u mladých

Nynější studie z univerzity Fu-tan pracuje s větším množstvím sledovaných „uzdravených“ pacientů. Výzkumníci uvedli, že jich bylo 175 a všichni prodělali jen mírnou formu nemoci covid-19. Z nich se při pozdějších testech u deseti nepodařilo v laboratoři detekovat žádné protilátky a u dalších 42 byla hladina protilátek v krvi tak nízká, až se lékaři obávají, že nepředstavují dostatečnou obranu proti viru, pokud by člověka znovu napadl.

Muž v ochranném obleku prochází bezpečnostní kontrolou na nádraží ve Wu-chanu.
Čínský pilot zdraví lid před prvním letem z Wu-chanu.

Protilátky si vytváří tělo poté, co je napadeno infekcí, a jimi se brání. Jejich přítomnost v těle po uzdravení naznačuje, že organismus je připraven k obraně a při příští nákaze stejným původcem se už ochrání. Pokud je však protilátek příliš málo, nemohou zabránit opětovnému propuknutí nemoci. U nového koronaviru však zatím nelze s jistotou říci, kolik protilátek je opravdu málo a kolik už dost.

Podle zveřejněného čínského výzkumu měli nízkou hladinu protilátek zejména mladí lidé ve věkové skupině 15 až 39 let. Ti by se tedy pravděpodobně mohli nejsnáze znovu nakazit a nemoc také šířit. Oproti nim trojnásobnou hladinu protilátek měli v krvi lidé ve věkové skupině 60 až 85 let.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat