Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Nových učitelů se hlásí dost, ale nejsou kvalitní'

Věda

  13:00
Ještě nedávno si ředitelé škol stěžovali, že mladí učitelé, kteří vycházejí z pedagogických fakult, jdou kvůli mizerným nástupním platům ve školství dělat radši obchodní zástupce, než by si stoupli za katedru. Chtěli, aby se s tím něco dělalo. Teď se ale zdá, že si představovali něco trochu jiného než nový ministr školství. Aspoň Jan Hainiš, který řídí školu v podkrkonošském městečku Svoboda nad Úpou, nevidí náborové či stabilizační poplatky jako nejlepší řešení.
Učitelka - ilustrační foto.

Učitelka - ilustrační foto. foto: Shutterstock

LN Je nedostatek učitelů?
Podle mého názoru nedostatek učitelů není. Chybí na trhu práce pouze některé aprobace, jako například fyzika a anglický jazyk.

LN Hlásí se noví učitelé o práci?
Nových učitelů se v současné době o práci hlásí poměrně dost, bohužel hodně z nich nesplňuje kvalifikační předpoklady, a proto si moc vybírat nemohu.

LN Co tím myslíte, že nesplňují kvalifikační předpoklady?
Nejvíce lidí, kteří se hlásí, má jen ukončené středoškolské vzdělání. Přirozeně deklarují, že by chtěli studovat dál. Co se týče aprobace, hlásí se hlavně učitelé pro první stupeň a učitelé tělesné výchovy. Ještě jsem od nikoho neslyšel, že má aprobaci s fyzikou. A už vůbec ne s angličtinou.

LN Možná se situace s náborovým příspěvkem zlepší a budete si moci vybírat.
Pochybuji. Budeme dávat lidem peníze za to, že nastoupí do práce a vydrží tam pět let? Ten člověk se tam může celých pět let flákat, bude pasivní a neudělá navíc vůbec nic, a přesto dostane od státu daleko vyšší odměnu než kantor, který se snaží a ředitel mu není schopen tuto aktivitu finančně ohodnotit. Zaplaťme učitele přímo v práci.

Celý rozhovor si přečtete v úterní příloze Akademie deníku

Mohlo by vás zajímat