Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Průvan v radě pro vědu: o miliardách už nebude rozhodovat Kopicová či Höschl

Věda

  11:31aktualizováno  15:41
PRAHA - Podle informací serveru Lidovky.cz byl rozmetán poradní orgán vlády, který rozhoduje o směřování 26 miliard korun do české vědy - Rada pro výzkum, vývoj a inovace. Odpoledne zprávu potvrdil vicepremiér pro vědu Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Psychiatr Cyril Höschl foto: MAFRA- Petr Topič

Vicepremiér Bělobrádek, předseda rady, již zahájil hledání nových členů. Jasno má být do konce prázdnin. Ve vládní radě skončilo podle zdrojů serveru Lidovky.cz osm členů: mimo jiné exministryně školství Miroslava Kopicová, psychiatr Cyril Höschl, podnikatel Zbyněk Frolík či profesor Rudolf Haňka z Cambridge, jenž zastával post hlavního vědeckého poradce premiéra Petra Nečase (ODS). Dalšími odvolanými jsou Karel Aim, Jaroslav Doležal, Karel Oliva a Miroslav Ryska.

Na změnu, jež velmi zajímá akademickou obec, se čekalo. „Nepočítám s tím, že by došlo k úplné změně rady, ale částečná obměna má logiku. Změnu chystáme v nejbližších dnech či týdnech,“ sdělil Bělobrádek minulý týden LN. To se dnes stalo. „Počítám, že tam zůstane tak čtvrtina, možná třetina lidí,“ doplnil.

Hledání správného mixu?

Zásah do složení rady je zásadním milníkem, který může odstartovat dalekosáhlé změny v řízení výzkumu a způsobu, jakým se spravují miliardy na vědu. Nová RVVI by měla být dle místopředsedy vlády Bělobrádka lépe namixovaná: složení má prý být vybalancováno mezi poskytovateli, mezi obory, ale i teritoriálně, velikostně, sektorově.

„Pan vicepremiér nám řekl, že obmění některé členy rady do léta,“ řekla LN minulý týden první místopředsedkyně rady Miroslava Kopicová, která radu opakovaně řídila v posledních letech. Kromě ní v RVVI, jež doporučuje rozpočet i metodiku hodnocení vědeckých výsledků, zasedají akademici, někteří bývalí a současní rektoři i podnikatelé jako miliardář Zbyněk Frolík z Linetu. Dosavadní rada měla jen patnáct členů, v březnu na své členství rezignoval profesor Petr Fiala, nově zvolený šéf ODS.

Současní členové vládní rady:

Miroslava Kopicová (exministryně školství, 1. místopředsedkyně rady)
Karel Aim (fyzikální chemik)
Jiří Málek (bývalý rektor VŠ)
Jiří Cienciala (exministr průmyslu)
Jaroslav Doležal (byznysmen)
Zbyněk Frolík (podnikatel)
Rudolf Haňka (profesor)
Zdeněk Havlas (vědec, chemik)
Cyril Höschl (psychiatr)
Stanislava Hronová (ekonomka)
Tomáš Jungwirth (vědec, fyzik)
Vladimír Mařík (kybernetik)
Karel Oliva (jazykovědec)
Miroslav Ryska (vědec, chirurg)
Ivo Vondrák (rektor VŠB Ostrava)
Pramen: RVVI, LN

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat