Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obama prý navýší rozpočet pro NASA a obnoví vývoj lodi Orion

Věda

  8:57
WASHINGTON - Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek oznámí navýšení rozpočtu Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) o šest miliard dolarů (110 miliard korun) v příštích pěti letech. Zároveň obnoví vývoj kosmické lodi Orion, který dříve letos zrušil spolu s programem návratu Američanů na Měsíc.

Kosmická loď Orion na oběžné dráze (ilustrace) foto: NASA

S odvoláním na zdroje v americké administrativě to dnes oznámily agentury Reuters a AP.

Podle AP nicméně obnovení projektu kosmické lodi Orion neznamená, že by Obama počítal s cestami na Měsíc. Vesmírná kapsle by měla být bez posádky dopravena k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a zakotvit u ní. Měla by se stát prostředkem pro evakuaci astronautů ze stanice, pokud by jim hrozilo nebezpečí a nebylo by možné čekat, až k ISS dorazí ruská raketa Sojuz.

Obama také podle Reuters chce vyzvat NASA, aby začal pracovat na nové kosmické lodi, která by dokázala dopravit astronauty i do hlubšího vesmíru, nejen na oběžnou dráhu kolem Země. NASA by rovněž měl zahájit několik bezpilotních misí do vzdálenějších oblastí, například k asteroidům, které by připravily půdu pro budoucí lety s lidskou posádkou.

Podle Reuters mají chystaná opatření především zamezit propouštění z NASA, které hrozilo po odvolání plánovaného návratu na Měsíc. Úřad zaměstnává na Floridě, která je důležitým volebním státem, tisíce lidí, připomíná agentura.

Americký prezident ve čtvrtek navštíví Kennedyho vesmírné středisko na Floridě. Měl by zde představit svou vizi amerického vesmírného projektu.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Pronájem bytu 3+1 - 100m2, Poděbrady.
Pronájem bytu 3+1 - 100m2, Poděbrady.

Hakenova, Poděbrady - Poděbrady III, okres Nymburk
17 500 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat