Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obama prý navýší rozpočet pro NASA a obnoví vývoj lodi Orion

Věda

  8:57
WASHINGTON - Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek oznámí navýšení rozpočtu Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) o šest miliard dolarů (110 miliard korun) v příštích pěti letech. Zároveň obnoví vývoj kosmické lodi Orion, který dříve letos zrušil spolu s programem návratu Američanů na Měsíc.

Kosmická loď Orion na oběžné dráze (ilustrace) foto: NASA

S odvoláním na zdroje v americké administrativě to dnes oznámily agentury Reuters a AP.

Podle AP nicméně obnovení projektu kosmické lodi Orion neznamená, že by Obama počítal s cestami na Měsíc. Vesmírná kapsle by měla být bez posádky dopravena k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a zakotvit u ní. Měla by se stát prostředkem pro evakuaci astronautů ze stanice, pokud by jim hrozilo nebezpečí a nebylo by možné čekat, až k ISS dorazí ruská raketa Sojuz.

Obama také podle Reuters chce vyzvat NASA, aby začal pracovat na nové kosmické lodi, která by dokázala dopravit astronauty i do hlubšího vesmíru, nejen na oběžnou dráhu kolem Země. NASA by rovněž měl zahájit několik bezpilotních misí do vzdálenějších oblastí, například k asteroidům, které by připravily půdu pro budoucí lety s lidskou posádkou.

Podle Reuters mají chystaná opatření především zamezit propouštění z NASA, které hrozilo po odvolání plánovaného návratu na Měsíc. Úřad zaměstnává na Floridě, která je důležitým volebním státem, tisíce lidí, připomíná agentura.

Americký prezident ve čtvrtek navštíví Kennedyho vesmírné středisko na Floridě. Měl by zde představit svou vizi amerického vesmírného projektu.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat