Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Objev dvojčete sluneční soustavy

Věda

  10:14
PRAHA - U nepříliš vzdálené hvězdy našli astronomové pátou planetu. Ještě důležitější může být zdánlivě prázdná oblast mezi čtvrtou a pátou oběžnicí, ve které by se mohl skrývat svět podobný našemu.

Pátá planeta. foto: ŠimonLidové noviny

Astronomové získali důkaz, že naše sluneční soustava není jedinečným útvarem. Poskytl jim ho objev planety obíhající kolem hvězdy 55 Cancri vzdálené od nás 41 světelných let. Američtí vědci o něm informovali v úterý večer.

Objev exoplanet přestává být vzácností, ovšem v tomto případě o senzaci jde. Oběžnice označovaná jako 55 Cancri f je totiž už pátou známou planetou obíhající kolem jedné hvězdy. Doposud nebyl znám systém, který by se naší planetární soustavě tak blížil.

Publikovaná pozorování podle vědců znamenají přechod mezi studiem planet a zkoumáním celých soustav.

Život? Možná na měsíci

Podobností je víc. Jednak sama hvězda 55 Cancri patří do stejné kategorie jako naše Slunce. Je zhruba stejně stará i svítivá a rozestupy mezi planetami se v mnohém podobají tomu, co již známe. Jsou tu ale i odlišnosti. Tou nejzásadnější je skutečnost, že žlutou hvězdu 55 Cancri A doplňuje ještě druhý partner, červený trpaslík označený písmenem B. Z našeho pohledu jsou exotické vnitřní planety, které jsou namačkané ve středu soustavy, a přitom jde o plynné obry. Rok na 55 Cancri f trvá 260 dní.

Nová planeta má ke své hvězdě o něco blíž než Země ke Slunci, Venuše je ale v ještě menší vzdálenosti ke středu soustavy. Podle výpočtů obíhá 55 Cancri f v tzv. obyvatelné zóně, tedy v oblasti, kde je dostatečně teplo, aby se voda mohla vyskytovat v kapalném stavu a kde není takové vedro, aby se vypařila.

Přímo na 55 Cancri f těžko mohou existovat takové formy života, které by se podobaly pozemskému, protože jde o těleso 45krát masivnější, než je Země, čímž se řadí někam mezi Neptun a Saturn. Je ale docela dobře možné, že planetu obíhá dostatečně velký měsíc. Pokud by se přirozený satelit velikostí přibližoval Marsu, mohl by si vodu udržet a na jeho povrchu by bylo docela příjemně.

Soustava napěchovaná planetami

Hypotetický měsíc není jedinou šancí pro hledače míst příznivých životu. Astronomy zaujala ohromná mezera mezi nově objeveným světem a superobrem na vnější dráze. V naší sluneční soustavě v této oblasti, mezi Zemí a Jupiterem, obíhá Mars a také pás planetek. Proto není neoprávněné doufat, že i v soustavě 55 Cancri bude planet ještě víc.

„Zdá se, že systém 55 Cancri je přeplněn planetami,“ prohlásila při telefonické tiskové konferenci profesorka Debra Fischerová ze San Francisco State University. „Nevíme, co v mezeře (mezi 55 Cancri f a d) je. Se současnou technologií jsme schopni odhalit tělesa velikosti Neptunu, Saturnu či Jupiteru. Nic takového v této oblasti nevidíme,“ říká vedoucí týmu hledačů planet profesor Geoffrey Marcy z Berkeley. „Takže pokud tam planeta je, musí být menší, možná jako Země.“

Přímé pozorování světla odraženého tak drobnými a přitom vzdálenými oběžnicemi zatím není technicky možné, což platí i o případných měsících nadějně umístěného planetárního nováčka. Ani detekce pomocí sledování jejich gravitačních projevů není v možnostech současné generace přístrojů. Teleskopy, které by to mohly dokázat, budou muset být umístěné v kosmu. Podle Geoffreyho Marcyho se však jednou dočkáme. Podle něj jde jen o záležitost času a technologie.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!