Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Objev sadistického pavouka českého vědce proslavil

Šestiočka sadistická při páření. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šestiočka sadistická při páření. | foto: Reprofoto

BRNO Český vědec Milan Řezáč objevil v Izraeli nový druh pavouka s brutálním a navíc velmi neobvyklým způsobem rozmnožování.

Při oplodnění nevyužívá pohlavní orgány své družky. Spermie jí vpravuje svým pohlavním orgánem, který připomíná injekční jehlu, po vbodnutí přímo do tělní dutiny. Je to první pavouk, u něhož byl tento způsob rozmnožování popsán, uvedl Řezáč. Pavoukovi dal jméno šestiočka sadistická.

Objevena byla zcela náhodou. Řezáč si při studiu pavouků na palestinských územích všiml podivně ostrého pohlavního orgánu pavouka. Následně pozoroval sexuální spojení jednoho pavoučího páru. Sameček se při kopulaci zakousne svými kusadly do zadečku partnerky a pak vbodne svůj pohlavní orgán do její tělní dutiny.

"Původně jsem tento akt považoval za boj. I když jsem pavouky oddělil, opět v něm pokračovali," uvedl Řezáč. Podobný způsob rozmnožování byl dosud popsán pouze u některých ploštic.

Anglický článek z webu BBC najdete zde

Další zkoumání ukázalo, že samičky šestiočky sadistické mají jen pozůstatky původních sexuálních orgánů. Přestože jsou promiskuitní, bodnutí do tělní dutiny pro ně nejsou smrtelná. Drsné milostné hrátky vznikly podle Řezáče kvůli takzvanému boji spermií.

Vbodnutí spermií přímo do těla podstatně urychluje oplodnění vajíček partnerky ve srovnání s klasickým pářením. Tím má samec větší šanci, že samička přivede na svět jeho potomky.

Řezáč, který působí na Výzkumném ústavu rostlinné výroby v Praze, před časem objevil na jižní Moravě i nový druh jedovatého pavouka - stepníka moravského. Živočich je jedním z největších, nejpestřejších a zároveň nejjedovatějších pavouků ve střední Evropě. Jeho kousnutí může způsobit několikahodinovou horečku provázenou bolením hlavy.

Prosadit název byl problém, říká Řezáč

Prosadit v odborném tisku jméno nového druhu bylo trochu problém, říká zoolog Milan Řezáč z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze.

* LN Čím je nový druh pavouka odlišný od ostatních?
Nový druh se popisuje podle mnoha znaků, mj. také podle tvaru kopulačních orgánů. U pavouků jsou velice rozmanité. Samci je mají na makadlech, tzn. předním nohám podobných končetinách. Samci pavouka, kterého jsem pozoroval, mají na konci kopulačního orgánu dutý trn zakončený jako injekční jehla, samice mají kopulační orgán zakrnělý. Tím se výrazně odlišuje od ostatních dosud známých druhů.

* LN K čemu trn slouží?
Odborně se tomu říká traumatická inseminace. Je to velice nekonvenční způsob kopulace, pavouk neukládá spermie samičce ohleduplně do spermatéky, tedy jakési kapsičky na jejím břiše. Ale trnem probodává samičce kůži a sperma jí vystřikuje volně do těla. Nový druh pavouka, kterého jsem pozoroval, bodnul samičku v průměru šestkrát. Podle počtu bodných ran lze určit, s kolika samci se potkala. Další odlišností od jiných druhů je skutečnost, že na levém i pravém kopulačním orgánu má tento nový druh zvláštní háčky. Pavouk si jimi oba orgány zaklesne, aby měl při bodání větší stabilitu.

* LN Proč se tento pavouk chová tak neurvale ke své partnerce?
Samice se snaží vybrat co nejlepšího otce svých potomků, proto velmi často kopulují s několika samci za sebou. Ve spermatéce se tak postupně ve vrstvách ukládají jejich semena a jsou tam připravena k oplodnění vajíček. Prakticky to znamená, že spermie posledního samce jsou uložena nejblíže dráze, po které samice vypouští vajíčka z těla. Pavouk sadista tohle nejisté očekávání, zda jeho semena budou první na řadě, obešel tím, že spermie neukládá do „kapsičky“ na břiše partnerky, ale vystřikuje je přímo do blízkosti jejích vaječníků.

* LN Ale tam jsou přece ještě nezralá vajíčka, jak můžou být oplodněna?
Vajíčka dozrávají už v ovariu. U ostatních pavouků jsou oplozena až během jejich kladení, u pavouka sadisty však samice klade rovnou embrya.

* LN Jako objevitel nového druhu jste měl právo navrhnout název živočicha. Jaké jste mu vybral jméno?
Harpactea sadistica, česky šestiočka sadistická. Prosadit tento název představovalo menší problém, protože redaktor odborného časopisu, kde jsem o novém druhu informoval, to pokládal za přisuzování lidských vlastností živočichovi. Ale považoval bych za promarněnou příležitost nevyužít při tvorbě názvu tohoto na první pohled zvláštního pohlavního chování.

* LN Jak jste pavouka objevil?
Při expedici na západním břehu řeky Jordán v Izraeli. Pozoroval jsem tam pavouky a u jednoho druhu jsem zjistil, že samec většinou svoji partnerku nejprve osahával a pak se jí zmocnil zakousnutím se do jejího zadečku. Zpočátku se zdálo, že samice takové divoké, i mezi pavouky unikátní dvoření nepřežije, ale po chvíli ji samec objal a začal zabodávat do jejího těla kopulační trn. Podobně traumaticky kopulují například štěnice, ale u pavoukovců to ještě nikdy nebylo popsáno.

* LN Jste první, kdo takové chování u pavouků pozoroval. Jak si vysvětlujete, že si toho nevšiml nikdo dříve?
Jde o velmi vzácný druh pavouka, a navíc Západní břeh Jordánu je oblast, kam se kvůli častým střetům mezi Izraelci a Palestinci moc výzkumníků příliš nehrne.
mat


,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.