Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Objev vody na Měsíci zkomplikoval plány čínských astronomů

Věda

  20:00
Řím - Kvůli přítomnosti molekul vody není Měsíc tak ideálním místem pro astronomy, jak vědci dosud předpokládali.

Měsiční krátery, kde byl objeven led foto: NASA

Důkazy o přítomnosti vody na povrchu Měsíce přinesly vloni indická družice Čandraján a krátce na to i americký Lunar Reconnaissance Orbiter.

Všichni optimisté věřící, že tam jednou vznikne obydlená základna, tuto zprávu uvítali. Astronomy ale příliš nepotěšila. Ti totiž počítají s tím, že Měsíc je ideálním místem pro umístění dalekohledů - daleko od světelného znečištění a rušivého vlivu atmosféry.

Čínský vědec Čao Chua ale vypočítal, že právě molekuly vody mohou výhled kazit, přinejmenším v některých částech světelného spektra. Oznámil to na Evropském kongresu planetárních věd v Římě.

Za tři roky má na Měsíci přistát čínská sonda Čchang E-3, jejíž součástí bude ultrafialový astronomický dalekohled. Přístroj bude napájen solárním panelem, takže má pracovat na osvětlené straně Měsíce.

Jenže právě na ní se vlivem slunečního záření voda vypařuje a rozpadá se na vodík a hydroxyl. Podle Čao Chuy způsobuje hydroxyl v ultrafialovém rozptyl světla, který pozorování sondy výrazně naruší.

Na zemský povrch UV záření neproniká, protože ho zachycuje ozonová vrstva. Zdá se tedy, že nejvhodnějším místem pro pozorování v této části spektra zůstane i nadále oběžná dráha Země.

Autor: