Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Objev vody na Měsíci zkomplikoval plány čínských astronomů

Věda

  20:00
Řím - Kvůli přítomnosti molekul vody není Měsíc tak ideálním místem pro astronomy, jak vědci dosud předpokládali.

Měsiční krátery, kde byl objeven led foto: NASA

Důkazy o přítomnosti vody na povrchu Měsíce přinesly vloni indická družice Čandraján a krátce na to i americký Lunar Reconnaissance Orbiter.

Všichni optimisté věřící, že tam jednou vznikne obydlená základna, tuto zprávu uvítali. Astronomy ale příliš nepotěšila. Ti totiž počítají s tím, že Měsíc je ideálním místem pro umístění dalekohledů - daleko od světelného znečištění a rušivého vlivu atmosféry.

Čínský vědec Čao Chua ale vypočítal, že právě molekuly vody mohou výhled kazit, přinejmenším v některých částech světelného spektra. Oznámil to na Evropském kongresu planetárních věd v Římě.

Za tři roky má na Měsíci přistát čínská sonda Čchang E-3, jejíž součástí bude ultrafialový astronomický dalekohled. Přístroj bude napájen solárním panelem, takže má pracovat na osvětlené straně Měsíce.

Jenže právě na ní se vlivem slunečního záření voda vypařuje a rozpadá se na vodík a hydroxyl. Podle Čao Chuy způsobuje hydroxyl v ultrafialovém rozptyl světla, který pozorování sondy výrazně naruší.

Na zemský povrch UV záření neproniká, protože ho zachycuje ozonová vrstva. Zdá se tedy, že nejvhodnějším místem pro pozorování v této části spektra zůstane i nadále oběžná dráha Země.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat