Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

OBRAZEM: podívejte se, jak probíhá výcvik evropských astronautů

Věda

  7:00
KOLÍN NAD RÝNEM - Navštívili jsme tréninkové středisko Evropské kosmické agentury v Kolíně nad Rýnem. Na svůj pobyt na oběžné dráze se tu připravují astronauti z Evropy, ale i z Ruska, Kanady a Japonska.

Maketa evropské laboratoře Columbus v 10 metrů hlubokém bazénu astronautům umožňuje nacvičovat procházky ve volném kosmu. foto: Eva Vlčková, Lidové noviny

Sojuz se při startu ovládá tyčí, protože astronauti ze sklopených sedaček nedostanou na dotykové obrazovky.

Evropští astronauti létají na Mezinárodní kosmickou stanici většinou v ruských Sojuzech. Proto v Kolíně nad Rýnem najdeme maketu jeho pilotní kabiny s povely v azbuce. Loď se při startu ovládá půlmetrovou tyčí, protože astronauti ze sklopených sedaček nedostanou na dotykové obrazovky.

Pozemské dvojče evropské laboratoře Columbus, která je od roku 2008 součástí Mezinárodní kosmické stanice.

Největší chloubou tréninkového centra je kopie evropské laboratoře Columbus, která je součástí Mezinárodní kosmické stanice od roku 2008.

Průhledná podlaha v kopii laboratoře Columbus astronautům umožňuje lépe se zorientovat v rozvodech a zásuvkách.

Průhledná podlaha modelu laboratoře Columbus usnadňuje zorientovat se v kabelech a přívodech. Ve skutečné kosmické stanici je ale podlaha neprůhledná, z hliníku.

V biologické laboratoři astronauti trénují každý krok experimentů, které je čekají na oběžné dráze.

V biologické laboratoři se musí astronauti naučit nazpaměť každý krok vědeckých experimentů, které budou provádět na oběžné dráze. V boxech se pěstují rostliny, tkáňové kultury, ale třeba i krystaly při různé teplotě, tlaku a vlhkosti.

Šlapací stroj monitoruje fyzičku astronautů, sleduje jejich dechovou a srdeční činnost.

Šlapací stroj monitoruje kondičku astronautů. Měří jim činnost plic a srdce. Na stanici ale není laborant, který by zařízení ovládal, astronauti se to musí naučit sami.

Astronauti musí zvládnout i ovládání robotické paže. Ta tu ovšem chybí, vidíme ji jen virtuálně na obrazovce.

Důležitou dovedností je ovládání robotického ramene, které pomáhá instalovat různá zařízení na vnější stěny kosmické stanice. Rameno ale v Kolíně chybí, astronauti při tréninku vidí jen jeho virtuální podobu na obrazovce.

Jedna ze stovek stránek manuálu, které se astronauti musejí naučit. Pro laika nesrozumitelný newspeak.

"cmd Clear Rapid Depress Alarm... Int MDM Rapid Depress Response.." - tak vypadá jedna ze stovek stran manuálů, které se astronauti musí naučit. Pro laiky jen nesrozumitelný newspeak.

Maketa evropské laboratoře Columbus v 10 metrů hlubokém bazénu astronautům umožňuje nacvičovat procházky do volného kosmu.

V deset metrů hlubokém bazénu se trénuje pohyb ve stavu beztíže. Slouží k tomu maketa modulu Columbus, jejíž vnější stěny jsou do posledního šroubku a úchytu věrnou kopií originálu. Astronauti se tu učí základní kroky, trénink pak pokračuje laboratoři NASA v Houstonu.

Zapnout karabinu v rukavici není žádná legrace. Přitom právě na ní v kosmu doslova visí život astronautů.

Instruktor Hervé Stevenin nám předvádí, že zapnout karabinu v rukavici není žádná legrace. Přitom právě na karabinách ve volném kosmu doslova visí život astronautů.

Kopie nákadní kosmické lodi ATV (Automated Transport Vehicle). Ze čtyř solárních panelů je rozvinutý jen jeden, ostatní se do hangáru nevejdou.

Model nákladní kosmické lodi ATV (Automated Transport Vehicle), která slouží k zásobování kosmické stanice. Ze solárních panelů je rozvinutý jen jeden, ostatní se do hangáru nevejdou.

Nákladní loď se připojuje k ruskému modulu Zvezda. V jeho kopii najdeme panely s popisky v azbuce.

Loď ATV na kosmické stanici kotví u ruského přechodového modulu Zvezda. Proto tu najdeme i jeho kopii. Na panelech s nápisy v angličtině a azbuce sledujeme simulované přistání ATV u stanice.

Interiér nákladní lodi ATV. Stěny, strop i podlaha slouží jako úložný prostor. Úzký průzor vzadu je jediným vchodem do lodi.

Stěny, strop i podlaha slouží jako úložný prostor. Na podlaze tu jsou místo skutečného nákladu jen fotografie - narozdíl od astronautů v kosmu se nad nimi nemůžeme vznášet. Úzký průlez vzadu je jediným vchodem do stanice.

Bandaska na vodu a záchod v jednom. Po spotřebování vody se do sáčku uloží obsah toalety.

Bandaska na vodu a záchod v jednom. Nákladní loď ATV vozí na stanici zásoby vody, jídla, vzduchu, paliva a nejrůznějšího vybavení od oblečení po náhradní díly. Tento kbelík slouží jako bandaska na vodu, která se přečerpá z nádrže ATV. Po spotřebování vody sáček slouží jako toaleta, jeho obsah se pak přečerpá zpět do nádrže. Celá loď se postupně zaplní různým odpadem a s ním pak shoří v atmosféře.

Nákladní loď ATV (vlevo) a ruský přechodový modul Zvezda. Vpravo se krčí modelová kabina Sojuzu.

Nákladní loď ATV (vlevo) je pokrytá textílií, která odráží sluneční záření a zároveň chrání před mikrometeority. Loď je připojená k ruskému modulu Zvezda, vpravo se krčí model kabiny Sojuzu.

Reportáž ze střediska ESA najdete dnes v příloze
Věda a výzkum v deníku

Autor: