Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

OBRAZEM: Ukážeme vám celý lidský mozek, podívejte se

Věda

  10:55
PRAHA - Ukážeme vám celý lidský mozek a nepůjde o žádný model. Uvidíte skutečný orgán centrální nervové soustavy, psalo se v pozvánce do Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze. Akce uspořádaná k Evropskému týdnu mozku začíná u nemocniční kaple.

Lidský mozek je nejorganizovanější známá hmota v kosmu, obsahuje asi 100 miliard buněk. foto: Viktor ChladLidové noviny

Suterénem pod božím stánkem se labyrintem chodbiček, šaten a kamrlíků dostáváme do malé vykachlíkované místnosti s policemi.

Vrchní laborantka si navléká chirurgické rukavice, a pak zvedne plastovou nádobu a šikmo ji nakloní směrem k nám. Uvnitř je lidský mozek.

Lidský mozek v plastovém kýblu.

"Vidíte něco jako zemřelý vesmír. Sestává ze 100 miliard neuronů a nejméně trilionu synapsí. Těchto propojení, po kterých se předávají signály, vede ke každému neuronu od jednoho do tří tisíc," říká František Koukolík, primář Oddělení patologie a molekulární medicíny.

Pak na přání fotografů bere vrchní laborantka mozek do ruky. Teprve teď je vidět celé jeho uspořádání. Obě polokoule s čelními laloky, při pohledu z profilu pak vzadu malý mozeček, který podle odborné literatury obsahuje přibližně polovinu z oněch 100 miliard neuronů.

Lidský mozek, pod naříznutým obalem jsou vidět závity šedé kůry mozkové.

Útvar o velikosti vzrostlejšího grapefruitu je našedlý a protkaný modravými stužkami krevního oběhu. "To, co vidíte, jsou mozkové obaly," slyšíme vysvětlení. V místech, kde měl nebožtík čelo, jsou pleny naříznuté a úzkou mezerou prosvítá zvrásněný povrch.

František Koukolík je primářem Oddělení patologie a molekulární medicíny.

Závity a mělkými brázdami připomíná skořápku vlašského ořechu. Spatříme jen zlomek z miliard neuronů, které tvoří šedou kůru mozkovou. Kupodivu nemá barvu hodnou svého názvu, ale je máslově žlutá.

Výsledek analýzy mozkové tkáně se zobrazuje na filmu, tento člověk měl Alzheimera.

Mozek jsem si představoval jako třaslavou hmotu, ale to, co drží vrchní labororantka, je na první pohled pevné a tuhé. Skoro jako model ze sádry, ale takovou habaďúru by na nás snad nezkoušeli.