Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obří monolit z aztécké éry

Věda

  10:43
PRAHA - V centru mnohamilionové metropole Mexico City nalezli archeologové pozůstatky aztéckého chrámu ze čtrnáctého století. Jde o nejdůležitější objev za poslední tři desetiletí.
Aztécká pyramida - ilustrační foto.

Pyramida foto: Reprofoto

Ve středu hlavního města aztécké říše Tenochtitlanu se tyčil nejdůležitější chrám, označovaný jako Templo Mayor. Stál na vrcholu pyramidy vysoké přibližně šedesát metrů. Chrám spolu s velkou částí města zničili v roce 1521 španělští conquistadoři, vedení proslulým Hernánem Cortésem.

Na troskách Tenochtitlanu vyrostlo dnešní Mexico City. Koloniální budovy Španělé často stavěli z materiálu aztéckých staveb, proto se mnoho památek nezachovalo. Zbytky pyramidy stojí v samém centru dvacetimilionového Mexico City.

A právě při základech pyramidy učinili archeologové objev označovaný za nejdůležitější od roku 1978, kdy dělníci pracující na výkopech pro rozvod elektřiny narazili na osmitunový reliéf aztécké bohyně. Tentokrát vykopávky odhalily oltář z patnáctého století a obří kamennou desku - součásti chrámu založeného roku 1375.

Velký den pro archeology
Na oltáři je zpodobněn bůh deště Tlaloc spolu s dalším důležitým božstvem, které mělo vztah k zemědělství. Druhý objekt, téměř čtyřmetrový kamenný monolit, je ještě stále zčásti pod zemí, na jeho odkrytí archeologové pracují. Domnívají se, že nejspíš tvořil část vchodu do podzemní komory.

„Jde o velmi významný nález, největší, jaký jsme učinili za posledních 28 let,“ prohlásil ve středu starosta Mexico City Alejandro Encinas. Aztékové měli na zápis do historie jen zhruba tři století. Z původně nevýznamného kmene vznikla říše, která dominovala celé Střední Americe. Po příchodu Evropanů se aztécké impérium bleskově zhroutilo.

Podstatný podíl na tom mělo i jejich náboženství. Španělé, horliví katolíci, památky připomínající původní víru likvidovali velmi důkladně. Proto mexická veřejnost čeká na výsledky vykopávek s velkým napětím.

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat