• schránka
  • Přihlásit Můj účet

Žralok obrovský

Obří žraloci se zmenšují

Věda
  •   9:24
PRAHA - O dva metry se za posledních deset let zmenšila průměrná velikost žraloků obrovských. Než stihnou dospět, skončí v žaludcích gurmánů.
Populace žraloka obrovského, po velrybách největšího obyvatele oceánu, postupně přichází o jedince schopné rozmnožování. Důvod? S největší pravděpodobností rybolov. Žraloci obrovští jsou vyhledávanou pochoutkou hlavně v zemích jihovýchodní Asie. Milovníci mořské fauny hlásí, že se setkávají s čím dál menšími kusy. To představuje závažný problém.

Žralok obrovský (Rhincodon typus), dříve zvaný také žralok velrybí, je největší paryba na světě. Je zcela neškodný, živí se výhradně planktonem. Ten získává z obrovského množství vody, které mu prochází stále otevřenou tlamou. K tomu nepotřebuje ani erbovní znak všech "pořádných" žraloků -obří zuby. Jeho zoubky jsou jen miniaturní. Pro člověka tyto paryby nepředstavují žádné nebezpečí, případného příliš zvědavého potápěče může ohrozit snad jen nečekaný pohyb obří ploutve.

Tito žraloci dorůstají běžně délky kolem dvanácti metrů, ale existují doklady o výskytu jedinců ještě o polovinu větších. Žijí jen v teplých mořích, potřebují vodu o teplotě kolem 27 °C.

Zabiti před "pubertou"
Reprodukční cyklus největších žraloků ještě není podrobně zmapován. Největší záhadou je pro biology otázka, proč žijí samice a samci v oddělených "komunitách". Jedinci opačného pohlaví se pravděpodobně setkávají zřejmě jen při páření. Není ani zcela jasné, zda se mláďata rodí živá. Pravděpodobně ano, ale hlášení o pozorování mláďat jsou řídká. Ani páření se zatím nikomu nepodařilo pozorovat.

Žraloci obří jsou skutečnými Metuzalémy oceánů. Dožívají se až sto padesáti let. Délce života odpovídá i reprodukční cyklus: rozmnožovat se podle všeho mohou jedinci velcí šest až sedm metrů. Této velikosti dosahují až kolem třicátého roku života. Pokud se ho dožijí.

Žraloci nemají přirozené nepřátele. Loví je jen člověk. V Asii je velmi populární žraločí polévka, která se připravuje z ploutví. O chrupavky zase stojí příznivci tradiční čínské medicíny. Většina masa se ale vůbec nevyužije.

Užitečná turistika
Žraloci obrovští jsou naštěstí také velkou turistickou atrakcí. Společnosti zaměřené na ekoturistiku nabízejí svým zákazníkům výlety, při nichž mohou žraloky pozorovat, a dokonce si s nimi i zaplavat.

"Ekoturistické společnosti zaznamenávají místo, kde se jejich klienti se žraloky setkali. Kromě toho evidují i pohlaví a velikost každého jedince," řekl BBC Mark Meekan z Australského ústavu mořské biologie.

Žraloka obrovského si nelze splést s žádným jiným tvorem. Kromě velikosti slouží k identifikaci také výrazný dvoubarevný vzor světlých skvrn a pruhů na tmavé kůži. Získaná data ukazují, že průměrná délka pozorovaných žraloků je nyní pět metrů. Ještě před desetiletím to bylo sedm metrů. To je vzhledem ke způsobu rozmnožování žraloků obrovských důvod k obavám.

V mnoha oblastech je lov žraloků zakázán, rybáři to ale často nerespektují. Australští biologové se nyní zaměřují na zmapování migračních tahů mezi Austrálií, Asií a východním pobřežím Afriky. To pomůže určit místa nejčastějšího lovu. "Mnoho vesničanů žraloky loví prostě proto, že nemají jinou možnost", říká Meekan. "Když budeme vědět, o jaké lidi jde, můžeme jim nabídnou velmi výhodnou alternativu - ekoturistiku." Jako příklad může sloužit rezervace v Ningaloo. Ta ročně přináší výnosy v řádech desítek milionů dolarů, dost na to, aby uživila celé město.
Autoři: Lidové noviny