Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obsah kanálů představuje zlatý důl, spočítali američtí vědci

Věda

  7:00
NEW YORK - Odpady protékající kanály měst se zdají být nejméně pravděpodobným místem, kde by se dalo narazit na bohatství. Ovšem američtí vědci uvádějí, že právě v kanálech a odpadech v nich narazili na zlato - a spočítali dokonce i jeho hodnotu, napsal zpravodajský server news.com.au.

Ze života kanálů: New York, Harlem, USA foto: Michal Cihlář

Podle vědců z Arizonské státní univerzity může být v kovech „vytěžených“ z odpadních kalů kanalizace milionového města každý rok až 13 milionů dolarů (asi 321 milionů korun), včetně zlata a stříbra v hodnotě 2,6 milionu dolarů.

Kovy v odpadech

To, že se v odpadech vyskytují kovy, je už nějakou dobu známo. Ale vědci z Arizonské státní univerzity si dali práci s kvantifikací jejich hodnoty. Do odpadů stéká voda z vodovodů či toalet a mísí se s odpady z průmyslové výroby, dešťovou vodou z okapů a čímkoli, co lidé vypustí ze dřezu.

Vědci odebrali vzorky této směsi po celé Americe a měřili v nich obsah kovů. Podle hlavního autora studie Paula Westerhoffa je obsah kovů takový, že by se jeho extrakce mohla vyplácet.

Těžba zlata z odpadu

Ostatně jedno město v Japonsku už se do tohoto způsobu „těžby“ pustilo; obyvatelé Suwy v prefektuře Nagano údajně získávají dva kilogramy zlata z každé tuny popela zbylého po spálení odpadních kalů.

Autoři: ,