Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Ochočení pšenice trvalo tisíce let

Obilí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obilí. | foto: Reprofoto

PRAHA Analýza zuhelnatělých klásků v severní Sýrii vede vědce k přesvědčení, že zušlěchťování pšenice trvalo ne stovky, ale tisíce let. První lidé, které živilo zemědělství, tak museli získat dostatek obživy z divokých plodin.

První zemědělci si museli vystačit s divokými plodinami. Zdomácnění „skutečných“ obilovin trvalo totiž několik tisíc let.

Počátky zemědělství kladou vědci do doby před 10 500 až 9500 lety. Revoluce, jakou cílené pěstování obilnin znamenalo, začala na území dnešního jihovýchodního Turecka a severní Sýrie. Existují doklady o tom, že se lidé divoké obiloviny sbírali už mnohem dříve.

Na Blízkém východě dosud rostou planí příbuzní obilovin. U pšenice jednozrnky je to forma Triticum boeoticum, u pšenice dvouzrnky forma Triticum dicoccoides. Plané formy mají klasy, jež po dozrání spontánně pukají, čímž uvolní klásky se zrny.

Lze je rozpoznat podle hladkých odlučovacích linií klásků z klasů. První zdomácněné obilniny povstaly z mutantů s nepukajícími klasy. Klásky se z nich uvolňují až mlácením. Lze je rozpoznat podle tímto - násilným - procesem rozeklaných odlučovacích linií.

Právě tuto skutečnost využili japonský vědec Ken-iči Tanno a jeho francouzský kolega George Willcox ze střediska CNRS k vyřešení otázky, na kterou prozatím neexistovala spolehlivá odpověď: jak dlouho trvalo zdomácnění pšenice? Jejich řešení otiskuje dnešní číslo časopisu Science.

Tanno s Willcoxem prozkoumali téměř deset tisíc zuhelnatělých pšeničných klásků. Našly se na čtyřech archeologických lokalitách v Sýrii a Turecku. Většinu značně poškodil oheň nebo mlácení. Jen z necelé desetiny šlo vyvodit užitečné údaje.

Mezi klásky z první lokality, staré 10 200 let, nebyly žádné, které by jednoznačně patřily zdomácnělé pšenici. Na dalších třech, starých 9250, 7500 a 6500 let, však podíl klásků domestifikovaného druhu stoupal. Přibývaly i koncové klásky.

Ty u planých forem vypadávají jako první, poněvadž klas puká shora. S rostoucí mírou „nepukavosti“, což je vedle zvětšování zrn hlavní cíl zdomácňování, by mělo přibývat právě jich.

Badatelé výsledky srovnali s nezávislým výzkumem zdomácňování ječmene na dvou lokalitách poblíž Damašku. Na první, staré 9300 až 8500 let, se našlo 30 procent zdomácněných forem klásků. Na mladší, z doby před 8500 až 7500 let, již 60 procent.
Šlechtění na pravěký způsob Postup vedoucí k žádoucí nepukavosti jistě trval přes tisíc let. Zušlechtění obilovin očividně probíhalo pomalu. Velikost zrn pšenice i ječmene zůstávala po celou dobu téměř stejná.

Rychlost selekce nepukajících forem zpomalovaly dva faktory. První zemědělci patrně sklízeli ještě před pukáním, aby omezili ztráty. A když byl špatný rok, zásoby doplňovali sběrem plané pšenice.

Archeologické nálezy klásků dokládají, že nešlo o žádnou rychlou umělou selekci, ale pozvolný, vcelku přirozený proces. Trval nejméně tisíc let, spíše to však bylo několik tisíciletí. Podporuje to názor, že ač zemědělství vzniklo krátce poté, co lidé na Blízkém východě přešli k usedlému životu, skutečné plodiny získali mnohem později.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottově honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Ruský vládní speciál Iljušin odlétá z Prahy a míří s ruskými diplomaty do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.