Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Očkování proti obezitě zabírá

Věda

  10:40
PRAHA - Velký skok v boji proti obezitě představují výsledky výzkumu amerických vědců. Úspěšně na zvířatech vyzkoušeli látku, která zamezí dalšímu přibírání na váze.

Obezita foto: Reprofoto

Zdá se, že sen všech obézních či dietami týraných lidí je o něco blíže naplnění. Vědci totiž vyvinuli vakcínu, po jejíž aplikaci očkovaní jedinci nepřibírali na váze, ať se cpali, jak chtěli. Věc má háček: zkoumanými jedinci zatím byly jen krysy. Navíc ještě není zřejmé, zda očkování usnadní hubnutí nebo „jen“ zabrání dalšímu hromadění tukových vrstev.

Funkce testované vakcíny spočívá v tom, že dokáže povzbudit tělo k produkci protilátek proti hormonu ghrelin. Jde o peptidový hormon produkovaný buňkami žaludku. Protože ghrelin zvyšuje chuť k jídlu, bývá populárně označován za „hormon hladu“. Japonští vědci ho objevili teprve před několika lety. Původně byl pokládán za faktor, který stimuluje tvorbu růstového hormonu.

Výzkumníci z kalifornského Scripps Research Institute vyvinuli tři látky, které zabírají proti rozdílným složkám ghrelinu. V těle pokusných zvířat blokují aktivní formu hormonu, povzbuzují vznik protilátek proti němu a omezují jeho účinek.

Jedlíci žerou naprázdno
Krysy testované přípravkem překvapivě na váze nepřibíraly, přestože měly neomezený příděl stravy a tekutin. Zvlášť markantní byly rozdíly mezi neočkovanou a očkovanou skupinou v přírůstku tuku. To ukazuje, že testovaná vakcína účinně ovlivňuje metabolismus zvířat.

Skutečnost, že změna váhového přírůstku nastala při stejných přísunech potravy, také znamená, že ghrelin není jen hormon hladu, ale že přímo ovlivňuje látkovou výměnu. Zpomaluje metabolismus, vysvětluje vedoucí výzkumného týmu Kim Janda. Jeho práci publikoval odborný časopis Proceedings of the National Academy of Sciences.

Vzdálená naděje pro tlouštíky
Profesor Janda tvrdí, že cílem jeho týmu je vyvinout vakcínu, která poskytne zbraň proti obezitě lidem. „Jestli očkování proti ghrelinu pomůže zabránit vzniku obezity způsobené na energii bohatou západní stravou nebo zda také podpoří proces hubnutí u jedinců již postižených nadváhou, není ještě jasné,“ dodal.

Pokud se vakcíny určené lidem dočkáme, měla by pomoci především osobám postiženým tzv. jojo efektem. U nich se obezita opakovaně vrací po obdobích, kdy usilovným cvičením a změnou stravy nadváhu eliminují.

Cesta k látce použitelné pro lidi bude ale ještě dlouhá. Řízení metabolismu je u člověka totiž velmi složité. Stephen Bloom z Imperial College v Londýně upozorňuje, že ghrelin je přítomný také v mozku. Povzbudit imunitní systém v boji proti ghrelinu proto nemusí být bezpečné. „Nechtěl bych být dobrovolník, na kterém se bude vakcína zkoušet,“ řekl britské BBC Bloom.

Autoři:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....