Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Ohrožené kondory bude hlídat GPS modul

Sledovaní kondoři velcí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sledovaní kondoři velcí | foto: Reprofoto

MADRID Vysílače GPS připevnili vědci v argentinské Patagonii deseti kondorům velkým, aby mohli monitorovat mimo jiné jejich pohyb nebo zvyklosti létání. Budou tak moci rovněž zlepšit ochranu tohoto ohroženého druhu, napsal španělský deník El Mundo.

Argentinští a španělští badatelé odchytili v přírodě dvacítku kondorů velkých (Vultur gryphus) a polovině z nich, šesti samicím a čtyřem samcům, připevnili vysílačky. "Je to poprvé, co se podařilo odchytit a označit tak velké množství andských kondorů," upozornil španělský biolog Fernando Hiraldo.

Odchytávání těchto mrchožravých ptáků rozhodně nebylo jednoduché. Vědci použili návnady, sítě i pasti. Kondor, jehož některé druhy patří k největším ptákům vůbec, je velmi ohrožený druh.

GPS vysílač na kondoru velkémProjekt proto bude zkoumat hrozby, jimž tito až 15 kilogramů vážící ptáci musejí čelit, aby mohly být stanoveny záchranné strategie.

Vědci se budou především snažit určit genetickou různorodost argentinských kondorů, minimální velikost stabilní populace či okolnosti, za jakých tito opeřenci hynou.

Základem je dlouhodobé monitorování, stanovení vzorců ochrany a změna povědomí, které zajistí kondorům přežití, zdůraznil Hiraldo.

Ohrožený kondor

Kondor velký žije také v dalších jihoamerických zemích, avšak jeho stavy jsou tam velmi nízké - ve Venezuele přežívá sotva desítka jedinců, v Kolumbii necelá stovka a v Ekvádoru asi 50.

GPS už poskytly výzkumníkům první zajímavé informace. "Máme kondory, kteří za několik málo dnů uletěli přes sto kilometrů. Někteří překonali hory a dorazili do Chile. Znamená to, že okruh jejich pohybu je velmi široký a že péče o tento druh musí být mezinárodní," řekl biolog.

Vysílačky odhalily i to, že tito ptáci obvykle hledají potravu v dobytkářských oblastech, kde nacházejí mršiny hovězího dobytka. Vědci jsou také přesvědčeni, že metabolismus kondorům dovoluje šetřit energii a uchovávat sílu před dlouhými cestami či v očekávání nepříznivých podmínek.

Výzkum byl zahájen loni a potrvá až do příštího roku. Během této doby badatelé poznají kondora velkého i jeho život lépe - počínaje ohroženými mršinami přes toxické návnady, přes elektrické vedení, lov až po pokles dobytkářství.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...