Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Okrasná pera ptáci používají jako kočky vousky

Alkounek chocholatý se svou orientační pomůckou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alkounek chocholatý se svou orientační pomůckou | foto: NSBPReprofoto

Washington  Celá řada ptáků, od alkounků, přes bažanty, tučňáky a kolibříky až po papoušky, se v prostoru orientují jako kočky. Místo hmatových vousků však využívají svá dlouhá okrasná pera. Vyplývá to ze studie amerických vědců publikované v odborném časopise Animal Behaviour.

"Domníváme se, že (naše závěry) poskytují dosud chybějící vysvětlení pro funkci okrasného peří," řekl serveru BBC evoluční ekolog Sampath Seneviratne.

Mnoho druhů ptáků má na hlavě, lících nebo ocase krásně zbarvená dlouhá pera. Dosavadní interpretace jim přičítaly povětšinou sexuální funkci, neboť prý samičkám pomáhají určit potenci samečků. Další vědci je považovali za maskování před predátory.

Ostříhaní a v bludišti
Vědce zaujalo, že uvnitř některých druhů mají sice jednotlivci různě dlouhé a tvarované peří, ale mezi samečky a samičkami v tomto směru nejsou příliš významné rozdíly. V rámci výzkumu badatelé upravili alkounkům délku jejich bílých per připomínajících obočí a vousy. Poté je vypustili do tmavého experimentálního bludiště, které vypadalo jako skalní štěrbiny, ve kterých se tito ptáci běžně pohybují. Zjistili, že jedinci s delšími pery se orientovali v prostoru dva a půl krát lépe než ti s uměle zkrácenými peříčky.

"Ptáci, kteří jsou aktivní v noci a žijí v komplexech labyrintů, mají většinou i delší peří na hlavě. Mezi těmito dvěma jevy podle našich zjištění existuje určitá závislost," uvedl Seneviratne.

Následná širší analýza podle vědců odhalila, že pera pomáhají k nalezení správné cesty velkému počtu různých druhů ptáků od papoušků přes bažanty až ke kolibříkům.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!