Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Olomoučtí vědci testují unikátní metodu čištění vody nanočásticemi

Věda

  11:21
OLOMOUC - Unikátní čističku vody, která využívá nanotechnologie, testují vědci olomoucké Univerzity Palackého (UP). V tamním Vědeckotechnickém parku vzniklo zařízení, jehož "pohonem" jsou nanočástice železa.
Voda (ilustrační foto)

Voda (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Odstraní z vody i takové toxické látky, s nimiž si dosavadní tradiční metody nevěděly rady, uvedl Ondřej Martínek z oddělení komunikace UP.

Vývoj nové patentované technologie trval zhruba pět let. Zařízení je vzhledem k malým rozměrům a vysoké účinnosti univerzálně použitelné v jakékoliv etapě procesu čištění.

"Princip technologie je založen na kontaktu znečištěné vody a nanočástic železa o rozměru 40 až 100 nanometrů ve speciálním reaktoru," řekl Radek Zbořil z Centra výzkumu nanomateriálů UP.

Na rozdíl od konkurenčních světových firem má podle něj český výrobce zabezpečenou takřka neomezenou dodávku materiálu, který umožňuje odstranění obrovské škály organických i anorganických látek z vody. "Máme obrovskou výhodu, neboť naši konkurenti neumí nanoželezo vyrábět ve velkém množství, které je pro průmyslové aplikace potřebné," upřesnil Zbořil.

Na kompletaci moderního zařízení se podílel i výzkumný tým ze společnosti H+A Eco CZ, která si ve Vědeckotechnickém parku pronajala prostory.

Prototyp je chráněn řadou patentů. "O naše zařízení už projevilo zájem několik zákazníků, s nimiž vedeme intenzivní jednání o nasazení nové technologie," upřesnil jednatel společnosti Jaroslav Hégr. Jde jak o kompletní čističku, tak o dočištění vod v reaktoru připojeném za stávajícími čističkami se zacílením na toxické látky, které lze jinými technologiemi odstranit jen velmi obtížně nebo s nízkou účinností. Vývoj zařízení pokračuje i nadále.

Nová technologie má kromě nižší pořizovací ceny a menších nákladů na provoz i další přednosti. Největším lákadlem pro uživatele je rozměr zařízení, které se vejde do několika metrů čtverečních. Výhodou technologie je rovněž to, že odpadním produktem transformace nanoželeza je netoxický oxid železnato-železitý. Díky specifickým magnetickým vlastnostem ho lze snadno separovat, a použít tak pro další recyklaci.

Zařízení získalo na základě komplexních testů v uplynulém roce stavební technické osvědčení, které stvrzuje jeho vysokou účinnost při odstranění téměř 60 druhů toxických látek. Mezi nimi je řada vysoce toxických substancí - arsen, chlorované uhlovodíky, pesticidy a insekticidy, chrom, rtuť, radioaktivní uran, těžké kovy, fosforečnany a dusičnany.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
ŠIKULA DO OBRÁBĚNÍ (25.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 25 000 Kč

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat