Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Omyl vědců: pravěcí lidé vyráběli mouku o deset tisíc let dříve

Věda

  14:26
Pravěcí lidé se neživili jen lovem a sběrem divokých plodin, ale dokázali si už vyrábět mouku a z ní péci pravděpodobně placky. Mouka se na rozdíl od nezpracovaných plodin a masa dala skladovat dlouhou dobu, aniž se zkazila. Podle odborníků to umožnilo lidem v pravěku omezit výkyvy v zajišťování potravy.

Kořeny orobince lidé v pravěku drtili a vyráběli si z nich mouku foto: Shutterstock

Důkaz o pravěkém zpracování rostlin na mouku podal výzkum, na kterém se podílel také profesor Jiří Svoboda z Archeologického ústavu AV ČR a Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. "V Pavlově na Mikulovsku jsme nalezli kamenné paličky, z kontextu nálezu jsme určili jejich stáří přibližně na 30 tisíc let," řekl LN Jiří Svoboda.

Podobné mlecí zařízení sestávající z hmoždíře a paličky se podařilo objevit také italským a ruským archeologům v lokalitě Bilancino u Florencie a v oblasti Kostěnki asi 400 kilometrů jižně od Moskvy. Předměty rovněž pocházely z doby zhruba před 30 tisíc lety. Objevy v různých částech Evropy a prakitcky ze stejného období dokazují, že lidé dovedli vyrábět mouku přibližně o deset tisíc let dříve, než se doposud archeologové domnívali.

Italové analyzovali zbytky rostlinných tkání ze všech tří nalezišť. Podle rozboru určili, že v Pavlově drtili pravěcí lidé kořeny orobince. (Rostlina je známá pod lidovým názvem doutníky.) "Pylová zrnka orobince jsme nalezli asi tři kilometry od Pavlova, takže je velmi pravděpodobné, že rostl i někde poblíž místa, kde jsme objevili kamenné paličky," říká profesor Svoboda.

Na lokalitách v Itálii a v Rusku vyráběli mouku mimo jiné z podzemních částí kapradin.   

Zprávu o výzkumu dnes uveřejnil odborný časopis americké Národní akademie věd Proceedings of the National Academy of Sciences.

Dosud nejstarší nalezené nástroje pro drcení semen obilovin pocházely z doby před 20 tisíc lety. Byly to mlecí kameny objevené při vykopávkách v Izraeli.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...