Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Omyl vědců: pravěcí lidé vyráběli mouku o deset tisíc let dříve

Věda

  14:26
Pravěcí lidé se neživili jen lovem a sběrem divokých plodin, ale dokázali si už vyrábět mouku a z ní péci pravděpodobně placky. Mouka se na rozdíl od nezpracovaných plodin a masa dala skladovat dlouhou dobu, aniž se zkazila. Podle odborníků to umožnilo lidem v pravěku omezit výkyvy v zajišťování potravy.

Kořeny orobince lidé v pravěku drtili a vyráběli si z nich mouku foto: Shutterstock

Důkaz o pravěkém zpracování rostlin na mouku podal výzkum, na kterém se podílel také profesor Jiří Svoboda z Archeologického ústavu AV ČR a Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. "V Pavlově na Mikulovsku jsme nalezli kamenné paličky, z kontextu nálezu jsme určili jejich stáří přibližně na 30 tisíc let," řekl LN Jiří Svoboda.

Podobné mlecí zařízení sestávající z hmoždíře a paličky se podařilo objevit také italským a ruským archeologům v lokalitě Bilancino u Florencie a v oblasti Kostěnki asi 400 kilometrů jižně od Moskvy. Předměty rovněž pocházely z doby zhruba před 30 tisíc lety. Objevy v různých částech Evropy a prakitcky ze stejného období dokazují, že lidé dovedli vyrábět mouku přibližně o deset tisíc let dříve, než se doposud archeologové domnívali.

Italové analyzovali zbytky rostlinných tkání ze všech tří nalezišť. Podle rozboru určili, že v Pavlově drtili pravěcí lidé kořeny orobince. (Rostlina je známá pod lidovým názvem doutníky.) "Pylová zrnka orobince jsme nalezli asi tři kilometry od Pavlova, takže je velmi pravděpodobné, že rostl i někde poblíž místa, kde jsme objevili kamenné paličky," říká profesor Svoboda.

Na lokalitách v Itálii a v Rusku vyráběli mouku mimo jiné z podzemních částí kapradin.   

Zprávu o výzkumu dnes uveřejnil odborný časopis americké Národní akademie věd Proceedings of the National Academy of Sciences.

Dosud nejstarší nalezené nástroje pro drcení semen obilovin pocházely z doby před 20 tisíc lety. Byly to mlecí kameny objevené při vykopávkách v Izraeli.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...