Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientalisté žalují Akademii věd

Věda

  12:34
PRAHA - Vědci z Orientálního ústavu Akademie věd (AK) podali trestní oznámení na vedení AK kvůli podezření ze zmanipulovaného hodnocení své práce a sníženému rozpočtu. Píše to dnešní Mladá fronta Dnes.

Jiří Drahoš foto: Lidové noviny

Předseda Akademie věd Jiří Drahoš kvůli tomu odvolal ředitelku Orientálního ústavu Stanislavu Vavrouškovou, rada ústavu však odvolání neuznala.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nepamatuji, že by nás žalovali vlastní vědci," řekl listu Drahoš. Toho orientalisté obviňují z cíleného poškozování kreditu ústavu, které podle ředitelky Vavrouškové likviduje českou orientalistiku. Na policii už vypovídala vedoucí hodnoticí komise Olga Lomová, která oznámkovala orientalisty jako nejhorší vědce v Akademii věd.

"Zahraniční odborníci ocenili naše pracoviště nejvyššími známkami, ale Akademie věd je svévolně snížila o dva stupně. Z jedniček se pod taktovkou paní (Olgy) Lomové staly trojky a ze dvojek čtyřky. A když se akademické rady ptám, co to má znamenat a v čem chybuji, tak mi odpovídají mlčením, šikanou a odvoláním," uvedla Vavroušková.

Podle Drahoše je Orientální ústav nejhorší institucí AV

Podle Drahoše je Orientální ústav je nejhorší z dvaapadesáti institucí Akademie, které prý byly spravedlivě oceněny. "Nedopadli dobře, proto jsme jim vzali, stejně jako mnohem úspěšnějším ústavům, peníze. A žádný z nich mě za to nežaluje," vysvětlil Drahoš.

Ředitelce Vavrouškové končí v květnu volební období, podle listu však hodlá kandidovat znovu a pravděpodobně vyhraje. "Nemohu to jen tak vzdát. Na orientalistice mi až příliš záleží," řekla Vavroušková.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!