Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Oteplování brzdí růst pralesů

Věda

  10:22
PRAHA - Teplejší klima zřejmě dokáže zpomalit růst pralesů až o polovinu. Nárůst průměrných teplot tak může způsobit, že „plíce planety“, tropické pralesy, se stanou poněkud dýchavičnými.

Přidusí světové plíce vedro? foto:  Šimon, Lidové noviny

Za posledních dvacet pět let se v tropickém pralese Pasoh v Malajsii oteplilo o pouhý jeden stupeň Celsia. Za stejnou dobu tam však dramaticky klesla rychlost růstu stromů, zjistil to Ken Feeley z Harvardovy univerzity. Jev se projevil na 95 procentech druhů stromů, které se v pralese vyskytují, uvádí studie publikovaná v odborném časopise Ecology Letters.

Rekordní teplo každý druhý rok

K tomu. aby mohli odborníci předpovědět zítřejší počasí, musí co nejpřesněji zmapovat, jaké podmínky panují dnes. Stejná závislost platí i pro modelování klimatu. Hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN ke změně klimatu (IPCC) vycházela ze simulace s horizontem staletí. Taková předpověď je paradoxně snazší, než vypracování výhledu na kratší období. V něm se totiž musí pracovat i s lokálními vlivy, které dlouhodobá předpověď zanedbává jako nepodstatný „šum“. Studie expertů z britského Met Office se přesto o krátkodobější prognózu pokusila. Vědci totiž měli k dispozici přesnější údaje o teplotách na různých místech oceánů, což je základ potřebný k odhadů vývoje.

Co nás tedy podle práce publikované v časopisu Science čeká? Průměrná teplota v roce 2014 bude celosvětově jen 0.3°C vyšší. než nyní. Budeme se ale muset připravit na častější výskyt extrémů. Rekordní bude pravděpodobně každý druhý rok mezi lety 2014 až 2016.

Stejné oteplení s totožným vlivem na tempo růstu stromů zaznamenal Feeley na padesátihektarové části pralesa na panamském ostrově Barro Colorado. Pokud by se souvislost mezi oteplením a pomalejším růstem dřevin potvrdila a stejná situace nastala i v dalších lokalitách, mělo by to dramatické následky.

Zelená zásobárna
Na tropických pralesích totiž do značné míry záleží budoucnost naší planety. Kromě toho, že jsou útočištěm dvou třetin všech živočišných i rostlinných druhů, mají také velký vliv na klima. Zabraňují erozi rozsáhlých ploch, ovlivňují srážky na značné části zeměkoule a v neposlední řadě slouží jako obrovská skladiště oxidu uhličitého, nejdůležitějšího ze skleníkových plynů.

V současné době je v pralesích množství CO2, zachyceného díky fotosyntéze, přibližně stejné jako objem, který stromy uvolní v noci. Není tedy pravda, že by pralesy oxid uhličitý ve velkém měřítku pohlcovaly, ovšem mnoho ho zadržují v ohromných objemech biomasy.

Pokud se kvůli vyšším teplotám růst stromů zpomalí, rovnováha se poruší. Tropické pralesy se mohou stát čistým producentem skleníkových plynů. To jde zcela proti představám, podle kterých vyšší hladina CO2 povzbudí růst rostlin a v důsledku neutralizuje vliv lidské činnosti.

Sám Feeley upozorňuje, že není jisté, co vlastně zpomalení růstu způsobuje. Je ale znepokojující, že s tímto faktorem žádné modely klimatu nepočítají.

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat