Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Oteplování mate bernešky a ovlivňuje jejich snůšku, tvrdí studie

Věda

  6:00
AMSTERDAM - Bernešky kvůli oteplování planety mění způsob migrace a při přeletu na sever se příliš vyčerpávají, což ohrožuje jejich hnízdění a vývoj nové populace. Upozornila na to studie nizozemského ekologického institutu, která vyšla v novém čísle časopisu Current Biology.

Berneška velká foto: Česká pozice

'Stáli jsme tam a brečeli.' Dokumentaristé natočili hlady umírajícího ledního medvěda, důsledek oteplování

Na jaře se bernešky zvedají ze zimovišť v oblasti Severního moře a zamíří do ruských částí Arktidy, kde hnízdí. Dosud si přitom dělaly zastávku v Pobaltí, nasbíraly tam další síly a k hnízdišti pak přilétaly dostatečně silné na to, aby začaly snášet.

Oteplování ale urychluje nástup jara v Arktidě, čehož si ptáci všimnou zhruba v půli migrační trasy. „Informaci o časnějším nástupu jara získají zřejmě ze zelenající se vegetace, již vidí pod sebou. Začnou tedy spěchat, aspoň to si myslíme,“ sdělil autor studie Bart Nolet.

Spěchající bernešky si proto odepřou obvyklou pauzu u Baltu a do Ruska pak přilétají vyčerpané.

„Samička sedí na vejcích téměř nepřetržitě po tři týdny, takže potřebuje doletět s dostatečnými tělesnými zásobami. Když přeskočí přestávku, má málo síly na to, aby začala hned snášet vejce,“ vysvětlil profesor Nolet stanici BBC.

Mláďata bernešky se normálně líhnou v předjaří, takže pak mohou využít to nejlepší z nabídky potravy. Za nynějšího stavu ale tento moment zmeškají a léto přežije menší množství mláďat.

Podle vědců by bylo dobré, kdyby se bernešky přizpůsobily a začaly zimoviště opouštět dříve. A to je obtížné, protože o tom, kdy odlétnou, se rozhodují podle délky denního světla, což je faktor, který zůstává konstantní.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat