Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Padesátníci mají šanci smrti utéct

Věda

  10:57
WASHINGTON - Chcete žít déle? Pak je namístě zvednout se ze židle a začít běhat nebo soustavně cvičit. Dlouhodobý výzkum provedený experty z kalifornské Stanfordovy univerzity totiž ukázal, že u lidí nad padesát let pravidelný běh snižuje pravděpodobnost úmrtí o více než polovinu.
Běžec (ilustrační foto)

Běžec (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Doktor James Fries, který se na studii podílel, se domnívá, že podobně blahodárný efekt by měly i jiné druhy pravidelného a intenzivního cvičení, ovšem u běhu je to potvrzeno exaktně.

Vědci vedení Elizou Chakravarty sledovali po dvě desetiletí 284 členů amerických běžeckých klubů. V kontrolním vzorku bylo 156 zdravých lidí srovnatelného věku a zázemí. Všichni buď na vysokých školách vyučovali, nebo byli univerzitními zaměstnanci. Jak všichni běžci, tak „neběžci“ již na počátku výzkumu v roce 1984 překročili padesátku.

Údaje o dobrovolnících výzkumníci čerpali z podrobného každoročně vyplňovaného dotazníku. Zkoumané osoby v něm například uváděly, jaké mají zdravotní obtíže, jaké potraviny jedí, informovaly i o svých hygienických návycích a o době, kterou věnují fyzické aktivitě. I ve skupině neběžců většina osob deklarovala, že cvičí pravidelně. Podstatně se však lišila doba. Běžci cvičili týdně až 200 minut, zatímco lidé z kontrolního vzorku jen dvacet minut. S postupujícími léty se u všech osob doba věnovaná fyzické činnosti zkracovala. Příznivci běhání však po celou dobu vykazovali více pohybu.

Výsledky studie jsou výmluvné. Po devatenácti letech zemřelo patnáct procent lidí, kteří běhali pravidelně. Z kontrolní skupiny v té době už nežila více než třetina, uvádí studie, kterou v pondělí otisklo odborné periodikum Archives of Internal Medicine. Běh snižuje nejen riziko srdečních chorob. Běžci mají i nižší výskyt rakoviny a neurologických chorob, například Alzheimerovy nemoci.
Autoři:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat