Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Padl mýtus o křišťálové lebce

Věda

  9:14
Milovníci záhad musí ze seznamu předmětů, které mají dokazovat dávné kontakty lidí s mimozemšťany či existenci prastarých technicky vyspělých civilizací, definitivně odepsat ejprominentnější exemplář.

Křišťálová lebka foto: Foto British Museum

Studie publikovaná v právě vycházejícím čísle odborného periodika Journal of Archaeological Science nezvratně dokazuje, že slavná křišťálová lebka v držení Britského muzea není ručně vyrobeným dílem mezoamerických Aztéků ani jejich neznámých předchůdců, nýbrž produktem moderních padělatelů. Stejný verdikt zazněl nad lebkou z bílého křemene, kterou v roce 1992 zakoupilo americké Smithsonian Museum.

Strojní fréza, vrtačka a moderní brusný materiál
Záhadných lebek bylo víc než deset, ovšem britská a „smithsonianská“ byly poslední dvě, u nichž majitel ještě veřejně neprohlásil, že jde o padělky. Podobně proslulá pařížská byla s konečnou platností „usvědčena z modernosti“ letos na jaře.

Pro lebku, kterou se British Museum pyšní od roku 1897, se stala osudnou „prohlídka“ pod elektronovým mikroskopem. Experti studovali drobné škrábance, které v materiálu zanechaly nástroje. Stopy porovnávali s povrchem křišťálové číše, korálků a nefritových šperků, u nichž je jisté, že pocházejí ze střední Ameriky a byly vyrobeny před příchodem Evropanů.

Odborníci došli k názoru, že lebku vytvarovaly nože frézy. Otvory nosních dutin stejně jako oční důlky zas v křišťálu udělala vrtačka. Hladký povrch lebky je pak výsledkem opracování pomocí ocelových nástrojů v kombinaci s diamantem či korundem. Doklady o používání rotujících nástrojů v předkolumbovské Americe přitom neexistují.

I druhý prověřovaný exemplář vykazuje nepatrné stopy moderních nástrojů. Navíc se v drobné prohlubni našly stopy karborundu, což je materiál složený z křemíku a uhlíku. V přírodě se vyskytuje jen velmi vzácně, obvykle v meteoritech, ovšem v průmyslu je karbid křemíku často využíván jako účinný brusný materiál.

„Zkoumané lebky nejsou z předkolumbovské éry. Pravděpodobně vznikly necelé desetiletí předtím, než byly poprvé nabídnuty k prodeji,“ uvedli experti. Za nejpravděpodobnější místo původu se považuje Německo. Neznámí řemeslníci lebky vybrousili s největší pravděpodobností po roce 1860.

Když se k novým zjištěním přidá fakt, že křišťál pochází zřejmě z Alp či Madagaskaru a vezmou se v úvahu zcela nepodložené historky o okolnostech nálezů většiny lebek, může v jejich starobylost věřit jen ten, kdo věřit chce. Možná je to škoda. Vždyť představa o mnoha generacích indiánů brousících anatomicky zcela přesné lebky jen s použitím písku je tak svůdná.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus
Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy, na kterém snadno usušíte ložní prádlo i oblečení...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat