Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pákistán plánuje "Malalajiny školy", podle postřelené žačky

Věda

  15:03
ISLÁMÁBÁD - Pákistánské úřady mají v plánu otevřít speciální školy nesoucí jméno mladé aktivistky Malalaj Júsufzaiové, v nichž by měly možnost vzdělávat se chudé děti. Islámábád tím chce vzdát hold zmíněné patnáctileté školačce, kterou v říjnu postřelili radikálové z hnutí Taliban za její kampaň na podporu vzdělání žen. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní představitele.
V Bangladéši sjel autobus plný školáků do řeky (ilustrační foto).

V Bangladéši sjel autobus plný školáků do řeky (ilustrační foto). foto: Reuters

"Malalajiny školy" by měly být založeny v 16 oblastech Pákistánu, které jsou či byly zasaženy válečnými konflikty nebo přírodními neštěstími.

"Cílem je dát dětem, které mají často minimální vzdělávací možnosti, šanci chodit do školy," uvedla předsedkyně národní komise pro lidský rozvoj Nafíse Šáhová. "Již jsme identifikovali příslušná místa a brzy zahájíme sbírku s cílem získat pro tyto školy finance," dodala.

Každá ze škol bude mít dvě třídy, toaletu a prostor pro možné rozšíření budovy v případě potřeby. Bude poskytovat vzdělání dívkám i chlapcům.

Chudé rodiny

Náklady na každou ze staveb se odhadují na 800 tisíc rupií (asi 290 tisíc korun).

Pákistánská vláda již oznámila záměr platit chudým rodinám za to, že budou posílat své děti do školy. Vyslanec pro vzdělání OSN Gordon Brown o víkendu jednal v Islámábádu o tom, jakým způsobem dostat do tříd více než pět milionů pákistánských dětí, které školy zatím nenavštěvují.

Júsufzaiovou postřelili před měsícem cestou autobusem ze školy v údolí Svát na severozápadě Pákistánu ozbrojenci a způsobili jí vážná zranění. Z nich se Pákistánka nyní zotavuje v nemocnici v britském Birminghamu. K útoku se přihlásil Taliban, jehož praktiky dívka popisovala ve svém deníku, který zveřejňovala zpravodajská stanice BBC.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Mohlo by vás zajímat