Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

"Pán klonů" falšoval výsledky

Věda

  10:26
SOUL - Vyšetřovací komise oznámila, že výsledky přelomové studie o výzkumu kmenových buněk zveřejněné slavným jihokorejským vědcem U Suk k-hwangem, byly podvrhem.

Slavný jihokorejský vědec U Sok-hwang (uprostřed) v doprovodu svých strážců opoučtí tiskovou konferenci foto: ČTK

Devítičlenná komise Soulské národní univerzity prověřovala výsledky výzkumu po zpochybnění části výsledků U Sok-hwangova bádání a pokusů. Jeho spolupracovníci jej obvinili, že klíčové závěry studie byly vykonstruované.

Místo jedenácti řad jen dvě
Univerzitní vědci potvrdili, že zfalšováno bylo devět z 11 z namnožených buněčných řad, o nichž U v květnovém vydání amerického časopisu Science tvrdil, že je jako první na světě získal klonováním z kmenových buněk lidského embrya.

"Na základě těchto skutečností nemohou být být údaje ve studii časopisu Science z roku 2005 nějakou chybou způsobenou prostým omylem. Nemůžeme na ně pohlížet, než jako na úmyslný podvrh za účelem zdání, že jde o 11 řad kmenových buněk při použití výsledků z pouhých dvou," prohlásila univerzitní komise.

Jsou to lidské buňky
Komise rovněž uvedla, že u zbylých dvou řad bude s pomocí testů DNA zkoumat, zda jde skutečně o buňky naklonované z člověka. Zabývat se má rovněž dalšími údajně převratnými studiemi jihokorejského vědce. Ten v jedné z nich loni rovněž v časopisu Science tvrdil, že poprvé naklonoval lidský zárodek a letos v srpnu informoval o prvním klonu psa.

Donedávna se předpokládalo, že U Sok-hwang dosáhl průlomového výsledku klonováním kmenových buněk, které byly uzpůsobeny přímo konkrétním osobám, v tomto případě vážně postiženým pacientům. Jeho prý tým údajně sloučil dědičný materiál z kožních buněk pacientů a vaječné buňky bez jádra od dárkyň. Tím prý vznikla embrya v raném stadiu (blastocyty), z nichž údajně výzkumníci získali pro každého pacienta konkrétní linii kmenových buněk.

Sám šéf vědeckého týmu nedávno požádal vydavatelství časopisu Science, ve kterém vyšel v květnu zásadní článek o jeho výsledcích, aby text stáhnul kvůli problematickým fotografiím, jež jej doprovázejí. U Sok-hwangův tým totiž předtím upozornil list na to, že snímky, na nichž měly být buněčné řady rozličného charakteru, jich obsahují několik se stejnou DNA. Jeden z členů týmu dokonce tvrdil, že jej U Sok-hwang nutil, aby ve své laboratoři výsledky testů zfalšoval.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...