Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

"Pán klonů" falšoval výsledky

Věda

  10:26
SOUL - Vyšetřovací komise oznámila, že výsledky přelomové studie o výzkumu kmenových buněk zveřejněné slavným jihokorejským vědcem U Suk k-hwangem, byly podvrhem.

Slavný jihokorejský vědec U Sok-hwang (uprostřed) v doprovodu svých strážců opoučtí tiskovou konferenci foto: ČTK

Devítičlenná komise Soulské národní univerzity prověřovala výsledky výzkumu po zpochybnění části výsledků U Sok-hwangova bádání a pokusů. Jeho spolupracovníci jej obvinili, že klíčové závěry studie byly vykonstruované.

Místo jedenácti řad jen dvě
Univerzitní vědci potvrdili, že zfalšováno bylo devět z 11 z namnožených buněčných řad, o nichž U v květnovém vydání amerického časopisu Science tvrdil, že je jako první na světě získal klonováním z kmenových buněk lidského embrya.

"Na základě těchto skutečností nemohou být být údaje ve studii časopisu Science z roku 2005 nějakou chybou způsobenou prostým omylem. Nemůžeme na ně pohlížet, než jako na úmyslný podvrh za účelem zdání, že jde o 11 řad kmenových buněk při použití výsledků z pouhých dvou," prohlásila univerzitní komise.

Jsou to lidské buňky
Komise rovněž uvedla, že u zbylých dvou řad bude s pomocí testů DNA zkoumat, zda jde skutečně o buňky naklonované z člověka. Zabývat se má rovněž dalšími údajně převratnými studiemi jihokorejského vědce. Ten v jedné z nich loni rovněž v časopisu Science tvrdil, že poprvé naklonoval lidský zárodek a letos v srpnu informoval o prvním klonu psa.

Donedávna se předpokládalo, že U Sok-hwang dosáhl průlomového výsledku klonováním kmenových buněk, které byly uzpůsobeny přímo konkrétním osobám, v tomto případě vážně postiženým pacientům. Jeho prý tým údajně sloučil dědičný materiál z kožních buněk pacientů a vaječné buňky bez jádra od dárkyň. Tím prý vznikla embrya v raném stadiu (blastocyty), z nichž údajně výzkumníci získali pro každého pacienta konkrétní linii kmenových buněk.

Sám šéf vědeckého týmu nedávno požádal vydavatelství časopisu Science, ve kterém vyšel v květnu zásadní článek o jeho výsledcích, aby text stáhnul kvůli problematickým fotografiím, jež jej doprovázejí. U Sok-hwangův tým totiž předtím upozornil list na to, že snímky, na nichž měly být buněčné řady rozličného charakteru, jich obsahují několik se stejnou DNA. Jeden z členů týmu dokonce tvrdil, že jej U Sok-hwang nutil, aby ve své laboratoři výsledky testů zfalšoval.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat