Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Papája pomůže v boji proti rakovině, tvrdí vědci

Papája může léčit | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papája může léčit | foto: Shutterstock

MIAMI Výtažky z listů papáji a papájový čaj mají pozoruhodné protinádorové účinky. Oznámil to Nam Dang z Floridské univerzity a jeho kolegové z Japonska, kteří svou studií potvrdili poznatky lidových léčitelů.

Ve zprávě zveřejněné v časopise Journal of Ethnopharmacology zdokumentovali vědci protirakovinné účinky papáji (Carica papaya) proti nádorům na děložním čípku, prsu, játrech, plících a slinivce.

Vědci použili extrakt vyrobený ze sušených listů papáji a prokázali, že podporuje produkci klíčových signálních molekul zvaných cytokiny typu Th1, které pomáhají regulovat imunitní systém. To by mohlo vést k terapeutické léčbě, která využívá imunitní systém k boji proti rakovině, uvádí zpráva.

Recept z Vietnamu
Papája je v mnoha částech světa a především v Asii využívána jako tradiční lék proti celé škále nemocí. Výsledky výzkumu podle Denga odpovídají zkušenostem původních obyvatel v Austrálii i jeho rodném Vietnamu.

Výtažek z papáji nemá žádné toxické účinky na normální buňky, čímž se vyhýbá běžnému vedlejšímu efektu mnoha léků proti rakovině. Vědci vystavili deset různých typů rakovinných buněčných kultur působení extraktu z papájových listů o čtyřech různých koncentracích a měřili účinek po 24 hodinách. U všech kultur papája zpomalila růst nádorů.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...