Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Papež: Kmenové buňky musí být dostupné

Věda

  7:00
VATIKÁN - Léčebné metody využívající dospělých kmenových buněk musejí být dostupné všem lidem bez ohledu na jejich finanční možnosti. Prohlásil to dnes papež Benedikt XVI. po skončení třídenního kolokvia ve Vatikánu o možném používání těchto buněk ve zdravotnictví.

Kmenové buňky foto: Shutterstock

Papež vyzval mezinárodní společenství, aby usilovalo o vytvoření podmínek, které umožní, aby výsledky tohoto výzkumu byly k dispozici všem lidem, kteří to potřebují. "Církev je s to nabídnout konkrétní pomoc s cílem zajistit tuto zdravotní péči i těm nejchudším," slíbila hlava římskokatolické církve.

Léčivé kmenové buňky

Dospělé kmenové buňky, které se nacházejí v míše, krvi či játrech, se mohou používat pro tvorbu tkání k mnohým léčbám. Účinná se tato nová metoda podle vědců již jeví především u roztroušené sklerózy a leukemie. Také prý výrazně zvyšuje naději na léčení například nemocných rakovinou a diabetiků.

Papež při setkání s 250 účastníky kolokvia potvrdil, že je proti výzkumu embryonálních kmenových buněk. Bez ohledu na možný přínos pro léčbu lidí je podle něj ničení embryí amorální, protože se jedná o ničení života. Podobné poškozování a ničení lidských embryí, k jakému přistupují vědci v některých zemích, je nejen pro církev, ale podle Vatikánu i pro mnoho lidí nepřijatelné.

Vatikán naopak aktivně podporuje hledání terapií pomocí dospělých kmenových buněk a podepsal dokonce v květnu 2010 s americkou biofarmaceutickou společností NeoStem dohodu, na základě které jí prostřednictvím nadace STOQ dal milion dolarů (18,6 milionu korun) a dále ji podporuje. Jedná se podle agentury AFP o první smlouvu, jakou kdy Vatikán podepsal s nějakou obchodní společností.

ČTĚTE TAKÉ:

Kolokvia, které inicioval a uspořádal Vatikán, se zúčastnili experti, vědci, duchovní, obchodníci a politici z různých koutů světa. Kardinál Gianfranco Ravasi řekl, že cílem setkání bylo podpořit výzkum těchto buněk a informovat o jejich možném využití veřejnost.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Mohlo by vás zajímat