Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Věda

Lidé prohrávají s papoušky. Australští kakadu se naučili jíst z popelnic


Papoušek kakadu. | foto: Shutterstock

Premium
Obyvatelé australského Sydney se nestačili divit, když si papoušci kakaduové žlutočečelatí před pár lety začali otevírat popelnice a rabovat jejich obsah. Ptáci hodují na odpadcích a nechávají za sebou nepořádek. Dovednost se mezi papoušky rychle šíří. Jestliže před rokem 2018 zvládali odklápění víka popelnice kakaduové žlutočečelatí na třech předměstích, o tři roky později už bylo takových lokalit čtyřiačtyřicet. Dnes vybírají papoušci popelnice v celé jižní polovině Sydney.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Pro člověka představuje otevření víka popelnice zcela triviální záležitost, ale od ptáků je to úctyhodný duševní výkon. Papoušci nejprve zasunou zobák pod okraj víka a nadzvednou ho. Někteří pak strčí do škvíry nohu a tou zvednou víko ještě o něco výš. Jiní si při zvedání víka pomáhají hlavou.

Nedostatečně zvednuté víko by však vlastní váhou spadlo zpátky. Proto se papoušci posouvají po okraji popelnice směrem k pantům a víko zvedají do větší výšky. Nakonec kakadu překlopí víko na druhou stranu a má k obsahu popelnice volný přístup.

Trik zjevně odhalilo jen pár papouščích Einsteinů sídlících v třech odlišných lokalitách Sydney. Zbývající kakaduové to od nich odkoukali. Německo-australský tým vedený Lucy Aplinovou z univerzity v Kostnici pozoroval papoušky při jejich počínání.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat