Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 9 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Sonda Perseverance pátrá po životě. Výsledky se na Zem dostanou za deset let

Na Marsu přistane vozítko Perseverance. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Marsu přistane vozítko Perseverance. | foto: Reuters

Sonda Perseverance zahájila na „rudé planetě“ pátrání po tamějších formách života. Výsledky její práce se dostanou na Zemi za deset let.

O životě na Marsu vědci dlouho jen spekulovali. S definitivním rozlousknutím této záhady jim nyní pomáhá sonda Perseverance průzkumem jedné z nejslibnějších martských lokalit. Výsledky předchozího průzkumu svádějí k opatrnému optimismu.

V roce 2003 nelezla sonda Mars Express v atmosféře planety stopová množství metanu. Následná měření provedená jak z oběžné dráhy, tak i na povrchu planety to potvrdila. Protože se metan na Marsu vlivem intenzivního ultrafialového záření velmi rychle rozkládá, musí se do ovzduší dostávat z nějakého stabilního zdroje.

Na Zemi produkuje většinu metanu pestrá škála organismů. Plyn však může vznikat i bez jejich přičinění. Proto nelze brát výskyt metanu v martské atmosféře jako nezvratný důkaz existence života na „rudé planetě“.

Solankové jezero

Podle některých vědců se nachází v podzemí Marsu vrstvy zmrzlého metanu, který čas od času unikne na povrch v plynném skupenství. Jiní odborníci jsou ale přesvědčeni, že z tohoto zdroje pochází jen malá část martského metanu a původ plynu tak zůstává nejasný. Vědci si uvědomují, že jejich hypotézy stojí na vratkých základech, protože na Marsu běží mnohé procesy úplně jinak než na Zemi.

Nedávno například objevily sondy v řídké atmosféře „rudé planety“ molekuly chlorovodíku. Zatímco na Zemi bývají jeho zdrojem sopečné erupce, na Marsu vzniká zřejmě v ovzduší chemickými reakcemi prachu s vodní párou.

Vědci byli k existenci života na Marsu skeptičtí i proto, že tam nenacházeli vodu v kapalném skupenství. V roce 2018 ale odhalil radar sondy Mars Express na martském jižním pólu pod ledovcovým příkrovem silným půldruhého kilometru jezero o rozměrech dvacet krát třicet kilometrů.

Je zřejmě naplněné silně koncentrovanou solankou, která nezmrzne, ani když teploty spadnou pod -100 °C. Obdobná jezera ukrytá hluboko pod antarktickými ledovci hostí pestrá společenstva bakterií. Jestli jsou nějaké formy života doma i v jezerech na Marsu, není jasné.

Návratová mise

V dávné minulosti vládlo na Marsu teplejší klima. Vody v kapalném skupenství bylo mnohem více. Proudila řekami a plnila jezera. K místům, kde zůstaly dodnes patrné stopy po jejím působení, patří i kráter Jezero pojmenovaný podle vesnice ležící v blízkosti Velkého Plivského jezera v Bosně a Hercegovině. Kráter o průměru bezmála padesát kilometrů vznikl po dopadu velkého meteoritu.

Sonda Perseverance zahájila na „rudé planetě“ pátrání po tamějších formách...

Před více než třemi a půl miliardami roků prorazil dravý říční tok západní stěnu kráteru a voda se nahrnula dovnitř. Kráter se naplnil po okraj a proměnil se v jezero. Řeka do něj ústila mohutnou deltou. Jezero dávno zmizelo a kráter je dnes suchý. Nánosy dávné říční delty a jezerního dna tu ale zůstaly a sonda Perseverance z nich odebere vzorky.

Pozemské řeky ukládají ve svých deltách mohutné vrstvy sedimentů i se zbytky nejrůznějších organismů. Vědci doufají, že pokud na Marsu existoval život, Perseverance by mohla nějaké najít.

Bude pátrat po zbytcích organických látek a mikroskopických fosiliích. Její možnosti jsou však omezené. Proto nasbírá vzorky hornin do třiačtyřiceti zkumavek a třicet z nich odloží tak, aby je mohla vyzvednout další automatická mise v roce 2028.

Speciální modul vyhledá vzorky uložené sondou a dopraví je k mateřskému vozidlu, které vystřelí pouzdro se vzorky na oběžnou dráhu Marsu. Tam se kontejneru ujme návratová sonda, která ho dopraví na Zemi. Pokud vše vyjde podle plánů, přistane v roce 2031 pouzdro se vzorky v pouštích Utahu, odkud poputuje k analýzám.

Část vzorků bude archivována, aby je mohli vědci v budoucnu prozkoumat ještě dokonalejšími metodami. Pokud tedy důkazy o dávném životě na Marsu nechtěně „přehlédnou“, dostanou šanci to napravit. Ať už sonda Perseverance v nejbližších dnech a týdnech narazí na cokoli, bude to jen první krok na dlouhé cestě za odhalením tajemství, jež existenci života na Marsu obestírají.

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.