Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Američanka a Japonec z ISS strávili pět hodin ve vesmíru

Americko-japonská dvojice astronautů ve vesmíru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americko-japonská dvojice astronautů ve vesmíru | foto: Reuters

MYS CANAVERAL Astronauti Sunita Williamsová a Akihiko Hošide ve středu podruhé vystoupili z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) do volného vesmíru. Po pěti hodinách vně komplexu se jim podařilo nainstalovat novou hlavní elektrickou rozvodnou jednotku. Americko-japonská dvojice původně měla zařízení vyměnit při svém předchozím výstupu 30. srpna, kvůli problematickým šroubům se ale práce nezdařila.

"Je zapojena a funguje," uvedl na Twitteru americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Kvůli komplikacím s rozvodnou sítí byla stanice převedena do nouzového režimu.

Williamsová a Hošide vystoupili z ISS ve 13:06 SELČ, tedy téměř s desetiminutovým předstihem proti plánu. Proti předchozí pracovní směně ve volném vesmíru byli tentokrát vybaveni na míru připravenými nástroji, které jim měly pomoci odstranit úlomky v otvorech závitů pro upevnění rozvodné jednotky, uvedl NASA.

PSAL JSME:

K vyčištění závitů si s sebou vzali mimo jiné modrý zubní kartáček, sadu štětečků a řadu dalších nástrojů. Seznam s metodami, jak při odstraňování úlomků v otvorech pro šrouby postupovat, čítal 15 stran a technici NASA na něm pracovali celý víkend. Manuál podle AP například doporučoval šrouby namazat, vyvinout zvýšený tlak a také staré dobré lomcování.

Pokud by nebylo možné jednotku připevnit, museli by ji astronauti přinést zpět do stanice. Uvnitř ISS by pak na ní provedli potřebné úprav, které by umožnily její pozdější uchycení na vnější plášť stanice.

Během výstupu, jehož délka byla naplánována na 6,5 hodiny, dvojice astronautů také nahradila nefunkční kameru na robotické paži komplexu. I tuto práci museli astronauti při minulém výstupu do volného kosmu odložit.

Williamsová překonala ženský rekord ve volném kosmu

ISS má celkem čtyři hlavní rozvodné jednotky. Výpadek jedné z nich zavinil, že dvě z osmi slunečních baterií komplexu zcela přestaly pracovat, třetí pak začala stávkovat po změnách napětí a posádka stanice ji musela odstavit.

Středeční pracovní směna Williamsové a Hošideho je už celkem třetím výstupem členů posádky ISS do volného vesmíru od 20. srpna. V poslední době přitom výstupy do volného prostoru nebyly příliš obvyklé, protože orbitální stanice je téměř kompletní a její chod byl bezproblémový.

Williamsová středečním výstupem, který byl jejím šestým, získala ženský rekord v délce pobytu ve volném kosmu - strávila v něm více než 40 hodin. Peggy Whitsonová, která do současné doby rekord držela, poslala Williamsové blahopřejnou zprávu.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!