130 let
Stěr DNA - ilustrační fotografie

Stěr DNA - ilustrační fotografie | foto: Shutterstock

Pět vědců dostalo ocenění Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových

Věda
  •   7:00
LUŽANY - Pět nestorů vědy, vůdčích osobností několika vědních oborů, dostalo v neděli v Hlávkově zámku v Lužanech na Plzeňsku ocenění Nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových.

Medaili Josefa Hlávky uděluje od roku 1996 nejstarší česká nadace tradičně před státním svátkem předním osobnostem české vědy a umění za jejich celoživotní vědeckou a pedagogickou činnost a za šíření dobrého jména české vědy ve světě.

Kromě toho nadace ocenila Cenou Josefa Hlávky téměř pět desítek nejlepších studentů pražských vysokých škol, brněnské techniky a mladé talentované vědce Akademie věd ČR, řekla tajemnice nadace Dagmar Rýdlová. Cena se uděluje studentům od roku 1993. Nadace rovněž přidělila trvalé legáty - tradiční dotace 100 000 korun městu Přeštice na podporu školství a kultury, 80 000 korun gymnáziu Klatovy na podporu talentovaných studentů a 100 000 korun Národnímu muzeu v Praze na doplnění sbírek.

Umělecká preciznost

Hlávkovu medaili obdržel jednaosmdesátiletý sbormistr, dirigent a pedagog AMU Jiří Chvála. V roce 1959 se stal druhým sbormistrem Kühnova dětského sboru, v jeho čele stojí od roku 1967. „Je dirigentem vybraného vkusu pro výraz a sloh interpretované hudby, umělecké preciznosti, estetického cítění a fantazie, dramaturgické odvahy, pedagogického umu, ale i umělecké pokory,“ uvedla Rydlová.

Šestasedmdesátiletý Vladimír Hnatowicz z Ústavu jaderné fyziky Akademie věd získal medaili za svůj zásadní přínos pro českou jadernou fyziku. Osmašedesátiletý Petr Moos, zakladatel Fakulty dopravní ČVUT a bývalý ministr dopravy a spojů, je jedním z největších českých odborníků na řízení dopravy a problematiku dopravních a telekomunikačních systémů. Devětasedmdesátiletý Václav Vaněk se jako vědec soustředí na problematiku výživy rostlin, především na transformaci půdního dusíku a příjmu dusíku rostlinami. Šestasedmdesátiletý Aleš Pultr patří k nestorům Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, na níž působí nepřetržitě od roku 1961. Hlavními oblastmi jeho zájmu jsou teorie kategorií a struktur, v poslední době se věnuje otázkám souvisejícím s teoretickou informatikou.

Architekt Josef Hlávka (1831 až 1908) prožil část života na zámku v Lužanech. Zasloužil se o založení České akademie věd, umění a slovesnosti a založil Národohospodářský ústav. Věnoval veškerý svůj majetek k dobročinným účelům nadaci pro podporu české vědy a umění. Za posledních 20 let přiznala správní rada nadace studentům, vědcům a umělcům nadační příspěvky za desítky milionů korun. Nadace disponuje majetkem ve výši několika set milionů korun, zejména v nemovitostech. Na nadační činnost loni vynaložila téměř 5,3 milionu korun.

Návrhy rektorů

Na návrh rektora České zemědělské univerzity prof. Ing. Václav Vaněk, CSc. (1935) Celý svůj život profesní život spojil s Českou zemědělskou univerzitou. Od počátku byla jeho vědecká činnost soustředěna na problematiku výživy rostlin, a především na otázky transformace půdního dusíku a příjmu dusíku rostlinami. Řadu let spolupracoval s evropskými vědeckými pracovišti při řešení opatření, která podporují trvale udržitelnou úrodnost půdy. Je také špičkovým odborníkem na výživu zahradních rostlin a diagnostiku nedostatku živin. Své rozsáhlé znalosti oboru zúročil v sepsání řady publikací a jeho knihy slouží už několika generacím studentů i odborníků. Je vynikajícím pedagogem, na jeho práci navázala řada jeho žáků i mladších kolegů. Jako děkan Agronomické fakulty ČZU se podílel na rozvoji fakultních vědeckých pracovišť a ve spolupráci s mladšími kolegy z nich vybudoval přední evropská pracoviště. Své znalosti předává i odborníkům z praxe. Přednáškami i články v médiích propaguje otázky výživy rostlin i racionální použití hnojiv.

Na návrh rektora Univerzity Karlovy prof. RNDr. Aleš Pultr, DrSc. (1938) Je jedním z nestorů Matematicko- fyzikální fakulty UK, na níž působí bez přerušení od roku 1961. Hlavními oblastmi jeho zájmu jsou teorie kategorií a struktur, v poslední době pak zejména otázky související s teoretickou informatikou. Jeho více než 150 publikovaných odborných článků spadá do kombinatoriky, topologie, teorie kategorií, teorie her, algebry a dalších oblastí. Je světově uznávaným expertem v bezbodové topologii, o níž vydal spolu s prof. Jorge Picadem zásadní monografii. Prof. Pultr ovlivnil generace studentů a kolegů svou odborností a příkladným přístupem nejen k vědeckému bádání, ale i k pedagogické práci. Je dobře znám svou perfektní přípravou na výuku, živým výkladem látky a vynikajícími učebnicovými texty. Je významnou osobností české matematiky, jedním ze zakladatelů české školy teorie kategorií, která získala světové uznání již v 60. letech 20. století.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK