Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pět způsobů, jak přehrát videa z YouTube v mobilu

Věda

  6:00
Také jste zcela podlehli novodobému fenoménu, který nese název YouTube? Sledování videa z této nepřeberné studnice videoklipů lze rovněž uskutečnit v mobilním telefonu, a to hned několika možnými způsoby. My vám je teď ukážeme.

YouTube foto: Jiří PešekReprofoto

Myslím, že YouTube ani nemusím představovat. Každý, kdo se trochu pohybuje na internetu, se s tímto portálem určitě vědomě či nevědomě setkal. Pokud ale stále tápete, pak vězte, že jde o vůbec největší internetový server určený pro sdílení videa. Chcete-li zhlédnout svůj oblíbený hudební klip nebo třeba scénku z nějakého pořadu, s velikou pravděpodobností ji na YouTube naleznete. Přispět lze také svými vlastními výtvory, které pak můžete sdílet s přáteli.

K tomu, abyste se mohli dívat na YouTube videa, nepotřebujete nutně sedět u počítače. Přístup ke stránkám je možný také přímo z mobilního telefonu zadáním webové adresy, nainstalování příslušné aplikace, nebo si vybraná videa můžete v počítači zkonvertovat do kompatibilního formátu a nahrát je do mobilu. Prvně zmiňovaný způsob je nepochybně nejkomfortnější (obzvláště s rychlým datovým připojením),  streamované video s sebou ovšem přináší náklady za datové přenosy a tedy nutnost vlastnit neomezený datový tarif, jinak by vás tato sranda vyšla pěkně draho. Pokud ale žádný datový paušál nemáte, nemusíte truchlit. I pro vás existují možnosti, jak si YouTube videa v mobilu přehrát. A ani vás to nebude nic stát.

1) Stažení, konverze, přenos

O tomto poměrně složitém způsobu jsme se už psali zhruba před půl rokem. Tehdy to byla vlastně jediná možnost, jak získat libovolné video z YouTube do mobilu vyjma mobilní verze prohlížeče (viz dále), která byla v té době ještě v plenkách a umožňovala přístup jen k omezenému množství obsahu.
Hlavní nevýhodou tohoto postupu je fakt, že si musíte nejprve nainstalovat 2 (bezplatné) programy do počítače – jeden pro stažení videa z YouTube, druhý pro konverzi do mobilního formátu - a výsledné video pak přenést do telefonu. Detailnější informace naleznete zde.

2) MOBILedit! 2.7 – YouTube video downloader

Právě o co možná největší zjednodušení operací uvedených v bodě 1 se stará nová verze počítačového programu MOBILedit!, který slouží pro kompletní správu mobilního telefonu. V nové verzi je totiž zabudován Web Video Downloader umožňující jednoduché stažení a následné nahrání videa ze serverů YouTube, Google Videa a Metacafe do mobilu. Vše funguje tak, že si v programu otevřete jeden z uvedených serverů, vyhledáte vámi požadovaný videoklip a dáte uložit. Vybrané video se po načtení uloží v původním formátu FLV do počítače, odkud si ho nejprve převedete do mobilního formátu MP4 nebo 3GPP a stále prostřednictvím MOBILedit!u pošlete do mobilu.

3) m.youtube.com – mobilní verze YouTube

YouTube existuje rovněž ve verzi pro mobilní zařízení, k níž lze přistupovat zadáním adresy m.youtube.com do webového prohlížeče ve vašem telefonu. Podporovány jsou všechny přístroje schopné přehrát streamovaná videa, videoklipy jsou uloženy ve standardním mobilním formátu 3GPP. V počátku nebyl tento archiv příliš rozsáhlý, dnes se už ale co do počtu videí vyrovná počítačové verzi.

4) YouTube for Mobile

Pro ty, kteří nechtějí ke službě YouTube přistupovat přes webové rozhraní v mobilu, byla vyvinuta javová aplikace YouTube for Mobile. Ta je zatím v testovací beta verzi a oficiálně ji lze přes domovskou stránku m.youtube.com/app nainstalovat do telefonů Nokia N73, E65, 6120c, 6110n a Sony Ericsson K800i a W880i. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že prográmek funguje i v jiných zařízeních, musíte ovšem použít tento instalační soubor. Zaleží pouze na vás, zdali instalaci provedete z PC, nebo cestu k souboru zadáte do prohlížeče v mobilu.


5) Emtube – freeware prográmek pro chytré telefony

Ještě předtím, než se objevila oficiální javový klient YouTube for Mobile, vytvořil polský programátor Sebastian Jedruszkiewicz aplikaci zvanou emTube pro mobily s operačním systémem Symbian S60 3rd.  Program umí nejen přehrát, ale i stahovat libovolná videa z YouTube. Kromě toho lze také spouštět lokální flash videa – tedy soubory s příponou FLV. Emtube je dispozici zdarma a naleznete ho na domovských stránkách autora.

Závěrem
Server YouTube se stal během pár let od svého vzniku synonymem pro internetové videa a nepochybně zasáhl větší či menší měrou do života mnohých z nás. O jeho významném vlivu hovoří například i to, že se pákistánská vláda rozhodla blokovat přístup pro své občany v souvislosti s karikaturami Mohameda, které se zde objevily a vyvolaly velké nepokoje.

 

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!