Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pevnost poznání představí svět hub, i po vědecké stránce

Věda

  5:18
OLOMOUC - Pohledem chemiků či botaniků budou moci zkoumat nadcházející víkend houby ze všech pohledů návštěvníci Pevnosti poznání v Olomouci. Návštěvníci se podívají na houby pod mikroskopem, v chemické laboratoři odhalí jedovaté látky nebo si vyrobí originální sáček na sušené houby. Ve dvoudenním tematickém programu nebude chybět ani mykologická poradna a výtvarné aktivity pro nejmenší účastníky, informovali zástupci interaktivního muzea.

ilustrační snímek foto: MAFRA

Houbám se bude věnovat muzeum celý víkend, program sestavili zdejší pracovníci se zástupci přírodovědecké fakulty a Vojenské nemocnice Olomouc. „Houby v historii vzbuzovaly obavy, a byly dokonce považovány za výtvor ďábla, který pouze mate botaniky. Tato doba je pryč a houby svou velkou rozmanitostí, neuvěřitelnou bizarností tvarů a způsobů obživy právem vzbuzují zájem a obdiv nejen odborných mykologů, ale i široké veřejnosti,“ uvedla Barbora Mieslerová z katedry botaniky.

Houby z českých lesů.
Ne nadarmo používáme pro náhlé invaze nejrůznějšího druhu přirovnání: „Rostou...

Odborníci se s návštěvníky zaměří například na mikroskopickou strukturu hub, seznámí je s širokým spektrem jejich účinků nebo vysvětlí, proč a jak houby způsobují choroby rostlin. Součástí víkendového programu bude mykologická poradna s profesorem Vítězslavem Bičíkem. Zájemci mohou do muzea přinést houby, které nedokážou pojmenovat nebo si nejsou jistí, zda jsou skutečně jedlé, doplnili zástupci muzea.

Analýza půdy i hub

V laboratoři si budou moci zájemci analyzovat houby i půdu, v níž organismy rostou. V expozici Světlo a tma budou studovat zdroje světla. „V expozici si ukážeme, že i houby dokážou vydávat viditelné světlo. Budeme se zajímat o to, zda bychom houby mohli použít jako ochranný štít proti vesmírné radiaci,“ uvedla koordinátorka expozice Anna Krčmářová. Ve výtvarné dílně se zase bude vyrábět plátěný pytlík na sušené houby a magnetické hříbky.

Houbám se bude věnovat v Olomouckém kraji i Vlastivědné muzeum v Šumperku, kde se 12. září otevře Celostátní výstava hub. „Tato výstava se současně koná v roce životního jubilea profesora Bronislava Hlůzy (90 let), na jehož popud se v Šumperku v roce 1999 konala první výstava hub a který se každoročně podílí na jejím pokračování. Proto zvolilo předsednictvo České mykologické společnosti šumperskou výstavu hub celostátní mykologickou výstavou,“ uvedli zástupci muzea na svém webu.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat