• schránka
  • Přihlásit Můj účet

Ilustrační foto. | foto: SiemensReprofoto

Pirátům odpojení (zatím) nehrozí

Věda
  •   6:00
Kontroverzní žádost nahrávacích společností, aby byli od internetu odpojováni uživatelé, kteří si stahují nelegální hudbu nebo filmy či je sdílí, neprošla. Celá záležitost tím však rozhodně nekončí.

Evropský parlament schválil minulý týden nezávaznou zprávu, ve které takový krok nepovažuje za vhodný hned z několika důvodů. V první řadě odmítá tak razantní zásah, jako je zamezování přístupu na internet, což by bylo v rozporu se základními lidskými právy.

Zpráva dále přiznává, že pirátství a porušování autorských práv je závažný problém, se kterým je potřeba bojovat, avšak ne na úrovni koncových spotřebitelů, kteří tuto činnost neprovádějí kvůli zisku.

Sdělení obsahuje i dodatek, který varuje členské země Evropské unie před přijímáním podobně přísných opatření. Protože však není tento dokument právně závazný, lze předpokládat, že tlak Mezinárodní federace fonografického průmyslu bude pokračovat na národních úrovních. Asi největší šance má ve Francii, jejíž prezident Nicolas Sarkozy před časem vyslovil s návrhem sympatie.

Autor: Ondřej Pohl Lidovky.cz