Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Piráty zneškodnili megafonem

Věda

  10:00
PRAHA - Neusmrtit, jen zneškodnit. Takové je motto moderních armád i bezpečnostních složek, a tedy také výrobců zbraní. Dříve přísně tajné produkty začíná využívat i civilní sektor.

Posádka lodi Seabourn Spirit odrazila akustickým dělem nájezd pirátů foto: AFP

Všechna média oblétla zpráva o útoku pirátů na luxusní zaoceánskou loď. Šlo o scénu jako vystřiženou z dobrodružných románů o bukanýrech 18. století: útočníci ve dvou malých člunech začali pálit z kulometů a granátometů na mnohem větší loď Seabourn Spirit. Několik granátů na loď dopadlo, některé z nich nevybuchly. Posádka výletní lodi palbu opětovala, pro záchranu několika stovek cestujících však byla nakonec rozhodující vyšší rychlost parníku. Seabourn Spirit pirátům ujel.

Tento popis události podle všeho není kompletní. Agenturní zpravodajství se nezmiňuje o tom, že posádka lodi měla v rukávu hi-tech trumf, který zřejmě výrazně přispěl k odražení nájezdníků - akustické „dělo“. Zařízení, které bylo na palubě instalováno, výrobce označuje jako LRAD, „akustické zařízení s dlouhým dosahem“.

Je schopné na vzdálenost několika set metrů ochromit útočníka. Ještě ve vzdálenosti 300 metrů je nezanedbatelné riziko poškození sluchu.

Pentagon hledá alternativy
Vývoj akustického děla si americké ozbrojené síly objednaly po útoku na torpédoborec Cole v roce 2000. Tehdy při útoku sebevražedných atentátníků, kteří narazili s motorovým člunem naplněným výbušninou do americké vojenské lodi, zahynulo 17 vojáků. Americká armáda LRAD použila v Iráku a měly ho k dispozici i síly nasazené k potlačování nepokojů po povodních v New Orleans.

LRAD je představitelem nové generace takzvaných non-lethal zbraní, tedy zbraní, které nemají zabíjet (více viz text Oslepení a ...). Technicky se v tomto případě nejedná o žádný zázrak. Jde vlastně o větší megafon vážící přibližně dvacet kilo. Žádný jeho rozměr nepřekračuje metr. Možná ale relativní jednoduchost umožnila rychlé nasazení v akci.

Přestože není zcela jasné, jaký faktor hrál při odražení pirátů rozhodující roli, dá se očekávat, že zájem o netradiční zbraně vzroste i mimo armádní sektor. Výrobce hodnotí účinek slovy: „Výstražný tón ovlivní chování útočníka a přiměje ho zachovat bezpečný odstup.“ Pro ochranu před nájezdníky ideální.

Autor: