Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pití čaje i kávy podle nizozemských vědců chrání srdce

Věda

  12:40
AMSTERODAM - Konzumace několika šálků čaje nebo kávy zřejmě chrání před onemocněním srdce. Vyplývá to z velké nizozemské studie prováděné po dobu 13 let na vzorku 40.000 lidí. Podle ní se pravděpodobnost srdečního onemocnění u konzumentů více než šesti šálků čaje denně sníží až o třetinu.
Káva - ilustrační foto.

Káva - ilustrační foto. foto: Shutterstock

 

Práce vyšla v odborném časopise Journal of the American Heart Association.

Interpretaci výsledků poněkud komplikuje fakt, že Nizozemci většinou kávu pijí s mlékem, zatímco čaj bez něj. Není snadné vyhodnotit, nakolik se mléko podílí na účinku polyfenolů, které jsou považovány za nejblahodárnější složky čaje.

Ví se také, že účinky kávy nemusí být jednoznačně blahodárné. Káva sice dokáže zredukovat otoky spojované s chorobami srdce, ale zároveň zvyšuje hladinu cholesterolu.

Nizozemci ale došli k závěru, že riziko onemocnění se snížilo o pětinu u těch osob, které denně vypily dva až čtyři šálky kávy.

"Pro milovníky kávy a čaje je to dobrá zpráva. Tyto nápoje jsou pro srdce prospěšné a přitom nezvyšují riziko úmrtí z jiného důvodu," řeka Yvonne van der Schouwová, která studii vedla.

Ellen Masonová z britské nadace ochrany srdce ale považuje za účinnou prevenci srdečního onemocnění víc než jen pití teplých nápojů. Doporučuje zdravý životní styl, k němž řadí hlavně pohyb, a upozorňuje, že cigareta zapálená ke kávě blahodárné účinky nápoje zcela zruší.

Autor:
Témata: čaj, káva, nápoj

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat