Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pití koly ohrožuje ženské kosti

Věda

  11:23
PRAHA - Jste žena a pravidelně pijete kolu? Pak jste podle výzkumu amerických vědců nadprůměrně ohrožena řídnutím kostí. U mužů se podobnou závislost nepodařilo prokázat.

Cola foto: Reprofoto

Když lékaři mluví o škodlivosti nápojů, která mají v názvu slovo „kola“, zaměřují se hlavně na vysoký obsah cukru. Konzumenti těchto přeslazených nápojů mají často sklon k obezitě a cukr ohrožuje i jejich chrup.

K již známým rizikům přibylo další. Ženy, které pravidelně pijí kolu, jsou více ohroženy osteoporózou, tedy řídnutím kostí, než jejich vrstevnice, které preferují jiné nápoje. Tvrdí to výzkumný tým vedený profesorkou Katherine Tuckerovou z bostonské univerzity.

Vědci zkoumali skupinu více než 2500 lidí, 1413 žen a 1125 mužů. Vybrané osoby vyplnily dotazník zaměřený na složení stravy. Muži udávali, že týdně vypijí pět sklenic koly, ženy v průměru „přiznaly“ sklenice čtyři.

Výzkumníci dále měřili hustotu minerálů na třech místech kosti kyčelní a na páteři. Ukázalo se, že konzumentky koly měly nižší hustotu minerálů na všech třech místech kyčle. Pití jiných nápojů sycených oxidem uhličitým takové změny nezpůsobovalo.

Dřívější studie také nacházely spojitost mezi pitím koly a řídnutím kostí. Jejich autoři se ale domnívali, že efekt je způsoben vytlačením mléka z jídelníčku. Podle nového výzkumu ale ženy, které mají rády kolu, nepijí méně mléka než ostatní. Je ale pravda, že pijáci koly mají celkově nižší přísun vápníku, jedí totiž méně zeleniny.

Kdo čeká, že problém řeší přechod na tzv. dietní koly, bude zklamán. Výsledky jsou obdobné. Kostem škodí dokonce i kola bez kofeinu, i když v tomto případě je efekt o něco mírnější.

Z výsledků plyne, že různé druhy koly představují riziko pouze pro ženy, u mužů se konzumace těchto nápojů na stavu kostí neprojevila. Mohou tedy kolu popíjet co hrdlo ráčí. Pokud jim ale nevadí, jaké riziko to znamená pro jejich postavu a chrup.
Autor:
Témata: osteoporóza, nápoj

Mohlo by vás zajímat