Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Planetka se blíží k Zemi. Podívejte se, kde ji v pátek spatříte

Věda

  7:00
PRAHA - Jako polovina fotbalového hřiště. Zhruba takový je průměr planetky, která brzy proletí kolem Země. Na její pozorování postačí menší dalekohled.
Asteroid (ilustrační foto)

Asteroid (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Z povrchu mizí velkoměsto i s jeho širokým okolím, případně se oceánem valí gigantická vlna tsunami. Ohromující výbuch je slyšet na tisíc kilometrů daleko.

ČTĚTE TAKÉ:

Podobný scénář by nastal, kdyby si to asteroid – nebo lépe řečeno miniplanetka – který se momentálně řítí k Zemi, nasměroval o nějakých osmadvacet tisíc kilometrů vedle.

Pohyb planetky po obloze, jak bude vidět z ČR

Dráha průletu okolo Země z 15. na 16. února. Časové značky jsou ve středoevropském čase.

Balvan o průměru zhruba padesáti metrů kolem naší planety proletí v pátek 15. února. Co se obdobně velkých a větších vesmírných těles týče, půjde o zatím nejtěsnější zaznamenané setkání v historii.

„Alespoň pokud nepočítáme proslulý tunguzský meteorit,“ podotýká český astronom Jiří Grygar. Na mysli má známý vesmírný balvan z 30. června roku 1908, který se Zemi nevyhnul a zničil miliony sibiřských stromů.

Srážka s planetkou, kterou vědci pojmenovali poněkud neromanticky 2012 DA14, podle amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku tentokrát nehrozí v žádném případě.

„Dráha je velmi dobře spočítaná,“ řekl CNN Don Yeomans, který má v NASA na starosti sledování objektů poblíž Země. Ani malou pravděpodobnost omylu ve výpočtech odborníci nepřipouštějí.

Velké téma si přečtěte v pondělním vydání Lidových novin

Autor: