Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Planety „podezřelé ze života“

Věda

  9:27
PRAHA - Astronomové, kteří pátrají po projevech mimozemského života, dostali užitečnou pomůcku. Seznam deseti hvězd na které se mají soustředit.

vesmír. foto: Lukáš VainertLidové noviny

Při hledání možných známek života mimo naši sluneční soustavu se astronomové logicky snaží najít planety podobné Zemi. Problém je, že to zatím zůstává mimo technické možnosti. V příštím desetiletí by se díky novým projektům mohlo podařit technologickou bariéru prolomit.

Astronomové budou ale řešit otázku, kam přístroje pořízené za stamiliony dolarů nasměrovat. V naší galaxii je na 400 miliard hvězd. Metoda pokus - omyl tedy nepřipadá v úvahu. Proto Margaret Turnbullová z Carnegieho institutu ve Washingtonu zveřejnila seznam deseti hvězd, u kterých je šance na zpozorování života nejvyšší.

Světy v obyvatelné zóně
Turnbullová vycházela z katalogu hvězdných vzdáleností, které naměřila sonda Hipparcos. Už před dvěma lety vytipovala třicet stálic, které mohou mít planety ve vhodné vzdálenosti. Ze seznamu vyškrtla hvězdy příliš mladé. Turnbullová si stanovila jako minimální hranici stáří tří miliard let.

Případný život by v mladších solárních systémech neměl čas nutný k vytvoření inteligentního života a posléze technické civilizace. Smůlu mají i proměnné hvězdy. Svět, který by byl střídavě silně ohříván a následně ochlazován, by byl pro život příliš nehostinný. To platí i pro soustavy složené z více hvězd. Dalším faktorem, který byl pro umístění v první desítce podstatný, byla vysoká přítomnost kovu.

Na vybrané hvězdy se zaměří vesmírné teleskopy systému Terrestrial Planet Finder. V rámci tohoto projektu mají do roku 2020 vzniknout dvě observatoře. Plán však ohrožují rozpočtové škrty, které NASA provádí, aby měla prostředky k návratu na Měsíc. Kritici seznam považují za příliš omezující. „Domnívám se, že musíme hledat i život ve formě, kterou neznáme,“ říká Carol Clelandová z University of Colorado.

Formy života na Zemi, všechny založené na DNA, jsou si tak podobné, že pravděpodobně mají společný původ. Život na jiných světech může mít zcela jinou podobu. Potom by hledání druhé Země bylo při pátrání po mimozemské inteligenci slepou uličkou.

Autoři:

Mohlo by vás zajímat