Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plazi na celém světě jsou ohroženi, zjistila vědecká studie

Věda

  7:00
LONDÝN - Téměř každému pátému druhu plazů na světě hrozí vyhubení. Riziko pro ně se zvyšuje s tím, jak mizí přirozené prostředí plazů kvůli zemědělství a kácení lesů.
Had- ilustrační foto

Had- ilustrační foto foto: Shutterstock

Vyplývá to z nové vědecké zprávy, kterou dnes zveřejnil časopis Biological Conservation. Ve studii se více než 200 odborníků zaměřilo na 1500 náhodně vybraných druhů hadů, ještěrek, krokodýlů, želv a dalších plazů.

Nejohroženější jsou želvy

Experti zjistili, že 19 procent zkoumaných druhů je ohroženo. Z nich více než desetina byla v kategorii kriticky ohrožených, 41 procent ohrožených a téměř polovina zranitelných.

Zvláště velké riziko hrozí sladkovodním želvám, kde téměř polovina druhů je na hraně vyhubení, uvedla zpráva, kterou sestavila Londýnská zoologická společnost a Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN). Mezi sladkovodními plazy jako skupinou je pak na pokraji vyhubení třetina druhů.

Želva (ilustrační foto)

Želva (ilustrační foto)

Ačkoli plazů, jako jsou hadi či krokodýli, se lidé často děsí, v přírodě sehrávají klíčovou roli při udržování rovnováhy. Mnoho želv, například, jsou mrchožrouti starající se o odklízení uhynulých ryb, zatímco hadi kontrolují počet škůdců, jako jsou myši.

Zpráva uvádí, že je první, která sumarizovala celosvětový stav plazů z hlediska jejich ochrany. "Tato zjištění jsou poplašným zvoněním nad stavem těchto druhů a sílícími hrozbami, jimž čelí," řekl Philip Bowles z IUCN. Podle vědců se plazi poprvé objevili na Zemi před zhruba 300 miliony let.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....