Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Věda

Plazmu k léčbě covidu-19 je možné darovat v Třebíči

Krevní plazma - ilustrační foto. foto: ČTK

JIHLAVA - Takzvanou rekonvalescenční plazmu k léčbě nemocných s covidem-19 odebírá na Vysočině třebíčské odběrové středisko Fakultní nemocnice Brno. Nyní hledá vhodné dárce, kteří nemoc prodělali a úspěšně se z ní vyléčili. Jejich plazma obsahuje protilátky, které zvyšují schopnost bojovat s koronavirovou infekcí.
  5:18

Transfuze pak může být u vybraných pacientů vhodnou léčebnou metodou. Na Vysočině metodu používá například krajská nemocnice v Havlíčkově Brodě, řekla její mluvčí Petra Černo.

Vhodnými dárci jsou muži ve věku 18 až 60 let. Darovat mohou nejdříve dva týdny po ukončení nařízené izolace, pokud se cítí zcela zdraví. Třebíčské odběrové středisko je v areálu Nemocnice Třebíč a případní dárci se mohou hlásit na telefonním čísle 800 700 061 v době od 6:30 do 14:00.

Vakcína proti covidu-19 může být brzy, říká děkan Chlíbek. Její registraci v Evropě tipuje na přelom roku

Podle ředitele Nemocnice Pelhřimov Michala Kozára zatím platí, že zpracování rekonvalescenční plazmy je v rukách fakultních nemocnic. „Naše transfuzní stanice prozatím tyto odběry neprovádí. Dle domluvy je tato činnost zabezpečena prostřednictvím fakultních nemocnic. V případě vzniku požadavku jsme připraveni na to reagovat,“ řekl Kozár.

Vědci předpokládají, že rekonvalescentní plazma může být podána pacientům s těžkým průběhem nemoci, aby se zvýšila jejich schopnost bojovat s virem.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat