Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plzeň chystá pro seniory virtuální univerzitu třetího věku

Věda

  7:00
PLZEŇ - Kurzy virtuální univerzity třetího věku mohou od listopadu absolvovat senioři v Plzni. První kurz bude věnován astronomii a skládá se ze čtyř přednášek. Další kurzy budou pokračovat příští rok v budově bývalého Amerického centra v centru Plzně, kde svoji činnost zahájí 3D - Dům digitálních dovedností.

Prodejce na předváděcí akci foto: Shutterstock

Virtuální univerzitu třetího věku připravuje pro seniory z Plzně a okolí městská organizace Správa informačních technologií města Plzně spolu s Českou zemědělskou univerzitou v Praze, řekl ČTK ředitel Správy informačních technologií Luděk Šantora.

Virtuální univerzita třetího věku je podle něj moderní alternativou ke klasické přednáškové výuce. Je určena především pro vzdělávání seniorů v regionech, kteří se z různých důvodů nemohou účastnit přednášek prezenční formou v sídlech vysokých škol nebo univerzit. "Senioři sledují přednášku v kolektivu přenosem z internetu. Při každé přednášce vypracovávají kolektivní test nebo se účastní řízené diskuse, která slouží k ověření pochopení celého výkladu," popsal Šantora.

Astronomové Rudolfa II.

Kurz o astronomii například nabídne čtyři přednášky zaměřené na téma sluneční hodiny a astronomové Rudolfa II., upřesnila Ivona Krausová ze Správy informačních technologií. Senioři zaplatí za čtyři přednášky dohromady 150 korun. "Přednáška trvá zhruba hodinu a půl a bude jednou za čtrnáct dnů," doplnila Krausová.

Účastníkem kurzu se může stát senior se statutem důchodce, invalidní důchodce bez rozdílu věku nebo osoba starší 50 let, která je nezaměstnaná nebo čeká na statut důchodce.

Kurzy univerzity třetího věku pořádá také Západočeská univerzita v Plzni, a to od akademického roku 1992/1993. Organizuje je Ústav celoživotního vzdělávání univerzity. V roce 1992 začínala univerzita třetího věku v Plzni s 85 účastníky, v minulém akademickém roce bylo zapsáno už 670 účastníků s 864 kurzy - někteří studují více oborů.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat