Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plzeňská práva mají znovu akreditaci. Mohou přijímat studenty

Věda

  13:59
PLZEŇ - Ministerstvo školství potvrdilo plzeňské právnické fakultě akreditaci na další čtyři roky s možností přijímat nové studenty do pětiletého magisterského programu. Akreditaci prodloužila 19.června Akreditační komise, ale konečné slovo patří ministerstvu.

Budova Právnické fakulty v Plzni foto: ČTK

Fakulta v pátek vyhlásila přijímací řízení, přijme 200 až 250 studentů. Uchazeči se mohou ke zkouškám hlásit do 1. září, řekl děkan Jan Pauly.

Rektorka Západočeské univerzity už podle něj dostala od ministerstva rozhodnutí a ihned se vzdala práva podat rozklad. Tím rozhodnutí ministerstva nabylo právní moci, uvedl děkan. Pauly  podepsal vyhlášení přijímacího řízení. Uchazeči, kteří složili scio testy, už mohou posílat přihlášky od pátku. Nových 200 až 250 studentů prvního ročníku stihne zahájit akademický rok standardně, tedy 23. září.

ČTĚTE VÍCE:

Fakulta, kterou v roce 2009 otřásl skandál s takzvanými rychlostudenty, se podle Akreditační komise zlepšila a splnila stanovené podmínky. Musí dál komisi podávat zprávy o tom, jak se zlepšuje. Fakulta slíbila, že zabezpečí silné jádro mladých docentů.

Sedm pedagogů už podle Paulyho zahájilo habilitační řízení, jeden už habilitoval a šest má rozpracované habilitační práce. Smlouvy s profesory a docenty, kteří slíbili nastoupit od září, se staly po verdiktu ministerstva automaticky účinnými.

Fakulta bude menší

Dlouhodobě bude fakulta menší, zhruba s 1200 studenty magisterského a bakalářského studia, což je o stovku méně, než má nyní, a o 800 méně než před pěti lety. Více než 250 "magistrů" ročně fakulta v budoucích letech přijímat nebude. "Nechceme produkovat nezaměstnané studenty.

Malou fakultu do 1200 studentů jsme deklarovali i v dlouhodobé strategii Západočeské univerzity. Na takto velkou fakultu bylo deklarováno i personální zabezpečení," uvedla po rozhodnutí Akreditační komise rektorka Ilona Mauritzová.

Už loni nenastupovali magistři

Akreditace měla fakultě skončit v říjnu. Pauly už dříve řekl, že pokud by ji komise neprodloužila, bylo by to likvidační. Už loni fakulta nesměla do stěžejního magisterského programu přijímat studenty.

"Po 1,5 roce nejistot se studenti konečně dočkali rozhodnutí a bude klid na studium na další čtyři roky. Studenti nebudou pod tlakem, zda škola bude pokračovat a zda budou muset hledat náhradní řešení studia v jiných městech," řekl zástupce studentů Michal Volf.

Autoři: ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat